Нов закон за двојно државјанство доаѓа во Германија

Сподели со своите пријатели

Во Германија доаѓа нов закон за двојно државјанство, јавуваат локалните медиуми.

Loading...

Како дел од големата ревизија на имиграциската политика на земјата, коалициската влада на Германија одреди датум за дебата за нацрт-законот. Тоа би овозможило двојно државјанство за жителите.

Досега, изгледите за двојно државјанство изгледаа невозможни за многу мигранти во земјата. Но, The Local ексклузивно објави дека Бундестагот ќе расправа за нов нацрт-закон за двојно државјанство.

Тоа би овозможило двојно германско државјанство.

Камен-темелник на коалицискиот договор

Ова значи дека мигрантите со државјанство надвор од Европската унија би можеле да бидат натурализирани како германски државјани.

Во исто време, нема да има потреба тие да го жртвуваат својот друг статус на државјанство.

Политиката првпат беше ставена на маса како камен-темелник на коалицискиот договор минатата година.

Новиот закон, исто така, ќе го намали времето што странските државјани мора да чекаат пред да започнат со процесот на натурализација.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Протестна нота на Романија поради „непријателскиот гест“ на Австрија

Се очекува мандатот да биде скратен од осум на пет години.

Во некои случаи, кога апликантите ќе докажат дека се интегрирани во германското општество и можат да потврдат познавање на германскиот јазик, тие би можеле да аплицираат за натурализација по само три години живот и работа во Германија.

„Луѓето кои доаѓаат овде, градат живот за себе и чувствуваат постојана поврзаност со Германија треба брзо да се натурализираат“, изјави за „Локал“ Стефан Томае, член на Комисијата за внатрешни работи на Бундестагот на ФДП. Тие придонесуваат за успехот на општеството.

„Сакаме луѓето кои живеат со нас, кои добро се интегрирале јазично, правно, економски и културно, кои придонесуваат за успехот на нашето општество и ги исполнуваат своите обврски, исто така да имаат сродни права и да ги направат постојана понуда за интеграција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Канада воведе нови санкции кон Русија, Иран и Мјанмар

Засега нема конкретен датум кога законот би стапил во сила.

Во изјавата за The Local, претседателот на телото на СПД во внатрешниот комитет на Бундестагот, Себастијан Хартман, рече:

„Ако кабинетот донесе одлука во декември, собраниската процедура треба да ја завршиме до летото 2023 година.

Додека луѓето со привремен престој во Германија можат да добијат обезбедување на постојан престој, овој статус не ги носи истите права и сигурност како поседувањето германско државјанство.

Loading...

Во текот на изминатите години, се чинеше дека овие околности нема да се променат бидејќи ЦДУ на Ангела Меркел силно се спротивстави на ажурирањето на законот за државјанство.

Апликација за државјанство на три начини

Досега жителите на Германија можеа да аплицираат за германско државјанство на три начини.

Првата е преку натурализација (Einburgerung) по осум години живот во Германија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доларот ослабна втор ден по ред

Друг начин е по крвно право (Abstammungsprinzip) ако сте директен потомок на германски родител.

Постои и опција за право на земјиште (Geburtsortsprinzip) доколку сте родени во германските граници од родители кои не се Германци.

Сепак, ограничувањата на вториот метод значат дека многу луѓе со мигрантско потекло во Германија, кои се родени и израснати во земјата, немаат државјанство.

Услов за неа е барем еден од родителите да е во Германија најмалку осум години и да има дозвола за престој на неопределено време.

Воведувањето закони за двојно државјанство може да влијае и на тенденциите за гласање во Германија.

Loading...

Право на глас на сојузните избори имаат само оние кои поседуваат германски пасош.

Според телевизиската станица ЗДФ, 14 отсто од германското население над 18 години (9,7 милиони луѓе) немале право на глас на сојузните избори минатата есен.