Нов, двојно мутиран, сој на коронавирус откриен во Индија

Сподели со своите пријатели

Индија откри нова „двојно мутирана варијанта“ на коронавирусот, објави во средата индиското Министерство за здравство, кое истовремено објави рекорден дневен број на нови инфекции и смртни случаи од ковид-19 оваа година.

Loading...

Со генетско секвенционирање и анализа на примероци од државата Махараштра се утврдени мутации на вирусот кои не соодветствуваат на досега каталогизираните „каталогирани варијанти на загриженост“, се вели во соопштението.

Махараштра е една од најсилно погодените индиски држави.

„Иако варијантите кои предизвикуваат загриженост и новата двојно мутирана варијанта беа пронајдени во Индија, тие не беа откриени во бројки што би биле доволни за да се воспостави директна врска или да се објасни брзото зголемување на случаите во некои земји“, се вели во соопштението.

Индија веќе објави неколку случаи на британска варијанта на вирусот, како и варијанти од Јужна Африка и Бразил.

Индија пријавила 47.262 нови инфекции во последните 24 часа во средата, што е најмногу од почетокот на ноември, со што вкупниот број на заразени достигна 11,7 милиони.

САД и Бразил се единствените кои имаат повеќе заразени.

Бројот на починати во последните 24 часа е 275, што е најголем оваа година на дневно ниво. Вкупниот биланс на жртви е 160.441, според владините податоци.

Loading...

Неколку држави забранија големи јавни собири пред фестивалот Холи хинду викендов. Владата одлучи да ја прошири кампањата за вакцинација за да вклучи секој над 45-годишна возраст, повикувајќи ги луѓето да се вакцинираат.

Во меѓувреме, руски експерти издвоија нова верзија на јужноафриканската варијанта на вирусот, пренесува руската државна новинска агенција Спутник.

Варијантата ја издвоија експерти од Државниот научен центар за вирусологија и биотехнологија.

Секвенционирањето на геномот покажало, покрај мутациите карактеристични за јужноафриканската варијанта, присуство на две дополнителни бришења во гените ORF1ab и S, се вели во соопштението на федералната агенција за заштита на потрошувачите Роспотребнадзор.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *