Нов бран отпуштања: Мајкрософт отпуштa 1.900 вработени, позната банка 1.600

Сподели со своите пријатели

Оваа недела Мајкрософт треба да отпушти 1.900 вработени во две компании во индустријата за игри.

Loading...

Овој нов бран отпуштања е само продолжение на минатогодишниот тренд во технолошката компанија, објави Ројтерс.

Гореспоменатите кратења на работни места претставуваат околу осум проценти од гејмерската индустрија на Мајкрософт и главно ќе се одвиваат во Activision Blizzard и Xbox, првенствено во првата од двете, според извештајот потпишан од шефот на одделот за игри на компанијата, Фил Спенсер, пишува CNBC.

Претседателот на Blizzard, Мајк Ибара, и директорот за дизајн операции Ален Адам, исто така, ја напуштаат компанијата, се наведува во соопштението.

Веста доаѓа неколку месеци откако Мајкрософт склучи договор од 69 милијарди долари за Activision Blizzard.

Технолошкиот гигант со седиште во Редмонд, Вашингтон ја зголемува својата моќ на пазарот на видео игри со најпродаваните наслови, вклучувајќи го и Call of Duty, за подобро да се натпреварува со лидерот во индустријата Sony.

Британска банка укинува 1.600 работни места

Банкарската групација Лојдс објави дека има намера да укине 1.600 вработени од својата мрежа на филијали во обид да ги намали трошоците и да ги насочи клиентите кон дигитални услуги.

Британската банка истакнува дека на овој начин се прилагодува на актуелните промени во бизнисот, наведувајќи дека повеќе од 21 милион од вкупно 26 милиони корисници избрале да ги користат нејзините онлајн услуги, објави Гардијан.

Loading...

Укинувањето на работните места веројатно ќе предизвика проблеми за осум отсто од клиентите на Лојдс, или околу два милиони луѓе, кои работат исклучиво на шалтерите на филијалите.

Истовремено, банката ќе отвори 830 работни места во тимот за развој на односи со клиенти, што ќе доведе до вкупно намалување на околу 769 работни места.

Оваа финансиска институција би им пружила ваква дополнителна поддршка на клиентите, но не е сигурно дека за овие нови услуги ќе бидат ангажирани вработени на кои ќе им биде прекината работата, наведува Гардијан.