Норвешка министерка задолжена за борба против плагијатот призна дека и самата е плагијатор

Сподели со своите пријатели

Норвешката министерка за борба против плагијатот, Сандра Борх, поднесе оставка по минатонеделните извештаи дека копирала делови од магистерскиот труд пред една деценија.

Loading...

Бор, норвешката министерка за истражување и високо образование, на прес-конференција призна дека делови од нејзиниот магистерски труд биле плагијат откако наводите се појавија на интернет, објави Политико.

„Кога го напишав мојот магистерски труд пред десет години, направив голема грешка. Зедов туѓ текст и не го наведов изворот. Жал ми е”, рекла таа.

Нејзиното признание дошло откако претходно сакала да ги казни студентите за плагијат.

Норвешкиот премиер Јонас Гар Стере рече дека нејзините постапки „не се компатибилни со довербата што ѝ беше дадена кога стана министерка“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германец поради документи признал 24 деца: „Лапнал“ 1,5 милиони евра и нема да биде казнет

Борх ги предаде своите должности на Одмунд Леренскард Хоел, кој истакна дека не ја плагијат својата работа.