Њујорк Тајмс: Руското воено разузнавање е одговорно за писмата со бомби во Шпанија

Сподели со своите пријатели

Руската воена разузнавачка агенција ГРУ е осомничена дека наредила соработници на милитантна група со седиште во Санкт Петербург да спроведат неодамнешна кампања „писмо-бомба“ во Шпанија, пишува Њујорк Тајмс цитирајќи неименувани американски официјални лица, пишува themoscowtimes.com.

Loading...

Кон крајот на ноември и почетокот на декември, шест писма-бомби беа испратени до владини, воени и дипломатски цели во Шпанија, што ги натера властите да ја зајакнат безбедноста и да ја обноват поддршката за Украина во нејзината војна против Русија.

Според Њујорк Тајмс, шпанските истражители кои работат со колеги од САД и Велика Британија веруваат дека 161-от центар за обука на специјалисти на ГРУ со седиште во Москва бил користен од Руското Царско движење, радикална група со членови и соработници низ Европа, како претставник во кампањата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Самитот ЕУ - Украина во петок во Киев

Во 2020 година, САДго прогласија Руското империјално движење, кое управува со центри за обука во воен стил во Санкт Петербург, како терористичка група.

„Очигледна цел на кампањата беше да се сигнализира дека Русија и нејзините полномошници можат да извршат терористички напади низ Европа“, пишува весникот, цитирајќи неименувани американски официјални лица.

„Способноста да се користи Руското империјално движење како застапник е од корист за руското разузнавање, особено затоа што им отежнува на ривалските земји да припишат дејствија на руската влада“, се додава.

Додека се верува дека Москва не е подготвена да изврши широко распространети тајни напади или саботажи во Европа, американските власти предупредуваат дека тоа би можело да се промени доколку Русија продолжи да трпи големи неуспеси во Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг: Соработката меѓу Кина и Русија е закана за Азија и Европа

Иако Руското Царско Движење ги критикуваше воените напори на Кремљ во Украина и го обвини претседателот Владимир Путин за корупција, Њујорк Тајмс пишува дека ГРУ сè уште може да влијае на нејзините операции поради нивните заеднички антизападни ставови.

Loading...

Американските разузнавачки и антитерористички претставници ја засилија контролата на Руското империјално движење, назначувајќи осомничени лидери и членови на ажурираните списоци за следење терористи.