Њујорк им оддаде почит на жртвите на коронавирусот, ги дизајнираше нивните портрети на познатиот мост

Сподели со своите пријатели

Помина една година откако пандемијата значително го промени нашиот секојдневен живот и луѓето мораа да се навикнат на новите услови. За жал, коронавирусот не само што влијаеше негативно на приходите и на менталното здравје, туку и многумина подлегнаа на подмолната болест. Њујорк одлучи да им оддаде почит на споменот на жртвите на Ковид-19 и организираше спектакуларен настан што го осветли мостот Бруклин со лицата на мртвите.

Loading...

Точно една година по објавувањето на првата жртва на ковид-19, американскиот град Њујорк организираше меморијален ден за жртвите на коронавирусот. Вечерната церемонија на брегот на Бруклин им оддаде почит на околу 30.000 жители кои подлегнаа на болеста од март минатата година. Настанот започна со настап на Њујоршката филхармонија, а во текот на вечерта, на најпознатиот мост во Њујорк беа прикажани фотографии од починатите.

 

 

„Доаѓаме денес да запомниме многумина што никогаш не сме ги сретнале и не смееме да ги заборавиме“, рече рабинот Џеф Потасник, извршен потпретседател на Њујоршкиот рабински совет. Каролина Хуарез Хернандез, чиј татко почина од Ковид-19 во април, потсети дека тој бил човек кој дошол во Њујорк од Мексико за да работи за подобар живот, нашол работа како заварувач и станал голем обожавател на спортските тимови во Њујорк.

Како и другите луѓе во Њујорк и низ целиот свет, Хуарез Хернандез не можела да го види својот татко кога почина. За време на програмата, тие се сеќаваа на моментот кога нивниот татко бил пренесен во посебен дел од болницата. „Не сакав да го гушнам збогум, па само му реков:„ Се гледаме подоцна “. До ден денес жалам што не го гушнав тогаш, бидејќи никогаш повеќе не го видов лично “, рече синот на починатиот.

 

Loading...

 

Видно емотивниот градоначалник Бил де Блазио го нарече бројот на жртви во градот „број што тешко можеме да го замислиме“, истакнувајќи дека бројот е поголем од бројот на изгубени Њујорчани за време на Втората светска војна, Виетнамската војна, Кулите близначки и ураганите . заедно. Иако загубите биле поразителни, тој додаде: “Приказната за сè што изгубивме продолжува. Колку повеќе тие придонесуваат за она што го создаваат, љубовта што ја дадоа продолжува”.

Многу од првите жители кои ги изгубија своите најблиски како резултат на пандемијата, сфатија дека коронавирусот веќе не е само далечна закана. Научниците сега веруваат дека вирусот циркулира тивко во метрополата во Њујорк неколку недели пред официјалните лица да го објават првиот позитивен случај на 2 март.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *