Њујорк го собори педесетгодишниот рекорд за најдолга зима без снег

Сподели со своите пријатели

Помислата за Њујорк во зима создава слики од Тајмс Сквер и Централ Парк покриени со снег. Но, не оваа година.

Loading...

Неделата без снег значеше дека градот го собори 50-годишниот рекорд за пропуштање на првиот снег во сезоната.

Тоа е исто така блиску до рекордот за најмногу последователни денови без никакви мерливи снегулки.

Низа денови без снег ги збунија њујорчаните, при што некои го доведуваат во прашање нивниот истовремен однос љубов-омраза со белата атмосферска појава.

„Навистина е тажно“, вели пензионираната наставничка Ен Хансен. „Всушност, не сакаме да гледаме снег. Но, сега ни недостига многу“, изјави таа за АФП.

„Големото јаболко“ обично ја добива својата „прва порција снег“ во средината на декември. Минатата сезона тој пристигна на Божиќ.

Големиот снег го сакаат децата и службениците кои имаат слободни денови од училиште и работа.

Децата потоа ги фаќаат санките и се упатуваат кон најблиската тревна падина. Возрасните скијаат во близина на главните паркови.

Loading...

„Останувате дома, пиете топло какао; прекрасно е, а кучето го сака“, изјави режисерката Рената Ромен за АФП.

Радоста многу брзо се претвора во очај, како што снегот се валка, ѓубрето се натрупува на тротоарот, а одењето по тротоарите станува опасно.

„Снегот е убаво да се види првиот ден, но потоа е валкан и не ми се допаѓа“. Кашест е. Грозно е“, додава Ромен.

Метеоролозите ги дефинираат снежните врнежи во Њујорк како снег што паѓа најмалку 0,1 инч (0,254 см) во Централ парк. Минатата среда паднаа некои снегулки, но недоволно за мерење.

Жителите претходно мораа да чекаат најдолго за мерлив снег на 29 јануари, рекорд поставен во 1973 година, според Националната метеоролошка служба (NWS).

Недела без снег значи дека оваа сезона е најдолгото чекање за снег од почетокот на евиденцијата во 1869 година.

Њујорк, исто така, се приближува до својата најдолга низа последователни денови без снег. Сегашниот рекорд е 332, кој заврши на 15 декември 2020 година.

Неделата беше 326-тиот ден од она што метеоролошката организација Accuweather го нарече „снежна суша“.

Loading...

„Тоа е многу невообичаено“, изјави за AFP метеорологот на NWS, Нелсон Ваз, додавајќи дека глобалната временска шема Ла Нина е одговорна за задржување на студениот фронт понатаму на север и на запад.

До 40 инчи (еден метар) снег падна во Бафало, државата Њујорк, во близина на границата со Канада, во декември, при што загинаа најмалку 39 луѓе.

Но, неколку стотици милји југоисточно, во Њујорк и околните крајбрежни области на Атлантикот, врнежите значеа многу дожд во услови на благи температури.

Според Weather.com, само во 1932 година првите 25 дена од јануари биле потопли во Њујорк отколку во 2023 година.

Научниците велат дека климатските промени предизвикуваат потопли и пократки зими.

„Тоа е вознемирувачко“, рече Хансен за неодамнешните пријатни денови кои наликуваат на есен.

Во Њујорк, цела студена сезона никогаш не поминала без мерлив снег.

И бидејќи февруари обично е најснежниот месец, белото ќебе наскоро би можело да го прекрие Големото јаболко.

Loading...

„Тоа е она што го прави Њујорк Њујорк, нели?“, рече Ромен.