„Нисан“ потона во црвено, генералниот директор се откажа од половина плата

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на „Нисан“, Макото Учида, им рече на акционерите денес да се откажат од половина од платата, откако јапонскиот производител на автомобили потона во црвено поради падот на продажбата и затворањето на фабриките во Шпанија и Индонезија.

Учида им се извини на акционерите за лошите резултати и вети закрепнување до 2023 година, што ќе се спроведе преку намалување на трошоците и производство на нови модели, пред се електрични и самостојни возила, пренесува агенцијата АП.

Loading...

„Ние ќе ги решиме предизвиците бескомпромисно. „Ветувам дека ќе го вратам „Нисан“ на патот на растот“, ​​вети Учида на онлајн состанокот со акционерите.

„Нисан“ ја забележа својата прва загуба за 11 години, на 671,2 милијарди јени (6,3 милијарди долари) во фискалната година што заврши во март. Компанијата не направи деловни проекции за оваа фискална година, повикувајќи се на неизвесност во врска со епидемијата од „Ковид 19“.

Еден лут акционер верува дека на менаџментот треба да им се одземе уште повеќе од платите затоа што акционерите не примаат дивиденди. Други тврдат дека Нисан треба да стори многу повеќе за зајакнување на управувањето затоа што, според него, ситуацијата се влошила од заминувањето на поранешниот шеф Карлос Госен, кој беше уапсен кон крајот на 2018 година.

Учида ја посочи стратегијата на „Нисан“ насочена кон три главни светски пазари – Јапонија, Кина и Северна Америка, вклучително и Мексико, потпирајќи се на партнерите, „Рено“ и „Митсубиши“, за други пазари.

Еден инвеститор забележа дека продажбата на „Нисан“ не се зголемува во САД или Кина и дека цените на акциите на компанијата продолжуваат да паѓаат. Акционерот беше аплаудиран и рече дека на „Нисан“ му недостасува атрактивна визија во однос на нејзините јапонски ривали – „Тојота“, која агресивно развива технологија за животна средина, и „Хонда“, која може да се пофали со роботика во својата линија.

Учида исто така потсети дека „Нисан“ има намера да ја затвори фабриката во Барселона, и дека се водат преговори. Синдикатот на работниците од шпанската автомобилска индустрија протестираше против овој потег, што ќе доведе до згаснување на 3.000 работни места во регионот.

И покрај критиките, акционерите конечно решија да го обноват мандатот за сите 12 члена на управата на „Нисан“.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *