Нигерија: Најмалку 54 лица загинаа во експлозија на бомба

Сподели со своите пријатели

Најмалку 54 лица загинаа во експлозија на бомба во централна Нигерија, а многу други се повредени, изјави владин претставник.

Loading...

Инцидентот се случил во вторникот вечерта, на патот меѓу државите Насарава и Бенуе, пренесе Ројтерс.

Портпаролот на Здружението на сточари на Нигерија, Мијети Алах, рече дека група овчари Фулани паселе говеда од Насарава до Бенуе, каде што властите ги конфискувале животните поради кршење на законот против пасење, кога се случила експлозијата.

„Најмалку 54 лица загинаа веднаш. Бројот на повредени не е изброен“, додаде портпаролот.

Гувернерот на Насарава, Абдулахи Суле, не кажа колку луѓе загинале, но на новинарите им рече дека за смртта е одговорна експлозија на бомба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доларот благо зајакна, цените на нафтата ги надоместуваат загубите

Нигериските власти истражуваат кој стои зад експлозијата.