Невин бил шест години во затвор, сега доби 10 милиони долари

Сподели со своите пријатели

Александре Ансари (39) беше жртва на корумпираниот американски систем. Во 2013 година беше прогласен за виновен за убиство на Илеана Куевас (15) и рани две лица во Детроит и беше осуден на доживотен затвор.

Loading...

Таму помина шест години. Истрагата од 2019 година откри дека еден од детективите, Мојсес Хименез, задржал докази од случајот и Ансари бил ослободен од сите обвиненија и ослободен.

– Кога ја слушнав пресудата во 2013 година, срцето ми застана. Требаше да го поминам целиот мој живот во затвор за нешто што не го направив. Имав чувство дека не се собрани сите потребни докази за да се докаже мојата невиност. Се чувствував ужасно – изјави Ансари за ABC News.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

„Се плашеше од одмазда“

Детективот Хименез првично добил информација дека лидерот на мексиканскиот картел е одговорен за убиството.

– Да објавише дека убиецот е водач на картелот, тој водач ќе добиеше иста казна како Алекс. Детективот се плашел дека картелот ќе му се одмазди, па намерно ги сокрил доказите и ја насочил истрагата – изјавил адвокатот на Хименез.

Ослободениот Ансари накратко рече дека го чека животот кој го пропуштил.

– Ќе му го вратам на универзумот тоа што му го должам – рече тој.