Невидена полициска бруталност кон жените во Иран (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи се шири брутално видео на кое се гледа како жена во Иран им приоѓа на полицајците на улица.

Loading...

Овој чин наиде на остра осуда, а жените кои храбро се спротивставуваат на угнетувачкиот режим добиваат поддршка ширум светот.

На видеото можете да видите како жената со раширени раце им приоѓа на полицајците, а штом им се приближи, еден од нив почнува да ја удира со палка, додека во позадина избива вресок.

Припадници на иранската полиција и безбедносните сили денеска се судрија со демонстрантите во неколку градови низ земјата.

И покрај тоа што бројот на загинати секојдневно се зголемува и властите ги разбиваат немирите, видеата објавени на Твитер покажуваат дека демонстрантите повикуваат на пад на верските власти додека се судираат со безбедносните сили во Техеран, Табриз, Карај, Јазд и многу други ирански градови.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија: Товарен воз удри две момчиња, едното загина

Државната телевизија објави дека полицијата се судрила со, како што ги нарече, „немирите“ во некои градови и употребила солзавец за да ги растера.

На снимките објавени на социјалните мрежи од внатрешноста на Иран се гледаат демонстрантите кои извикуваат „Жена, живот, слобода“, додека жените мавтаат и ги палат своите превези.

На видеата на Твитер, може да се видат и демонстранти како извикуваат „Смрт за диктаторот“ во градот Табриз, што се однесува на иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи.

Loading...

Во курдските градови Санандај и Сардашт, полицијата пукаше врз демонстрантите, како што може да се види на видеата на Твитер.

Неколку универзитетски професори поднесоа оставка во знак на протест поради смртта на Аминија, според нивните изјави објавени на социјалните мрежи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД и Јужна Кореја спроведоа воени вежби во близина на Корејскиот полуостров

Студентите на неколку универзитети одбија да учествуваат на часовите во знак на протест против големите апсења на студенти и судирите со безбедносните сили на универзитетот.

Ројтерс не можеше да ги потврди видеата на социјалните мрежи и извештаите за оставките.

Во Иран со денови беснеат протести поради смртта на 22-годишната Махса Амини, која беше претепана во притвор од иранската полиција за морал бидејќи не носела хиџаб правилно.

Амини (22), девојка од иранската провинција Курдистан, паднала во кома во притвор и починала во Техеран минатата недела, откако била уапсена од моралната полиција поради непочитување на правилата за носење хиџаб, пишува британски „Ројтерс“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иранскиот режисер Џафар Панахи започна штрајк со глад во затвор

Илјадници луѓе излегоа на улиците на градовите бесни од теророт што го вршат властите, а карактеристика на овие протести е тоа што многу жени излегоа да демонстрираат, палејќи хиџаби, сечејќи им ја косата и пркосејќи им на исламистичките правила на ајатоласите и претседателите.

Снимката може да биде вознемирувачка!

Loading...