Неверојатно откритие во Помпеја: Научниците пронајдоа антички штанд за брза храна (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Во остатоците од античкиот град Помплеја откриен е „термополиум“ , еден вид улична продавница „брза храна“ во антички Рим, украсен со шарени мотиви и во исклучителна состојба, соопшти во саботата управата на археолошкиот локалитет на падините на планината Везув.

Loading...

Тезгата, недопрена под вулканска пепел, била делумно ископана во 2019 година, но работата била проширена за подобро зачувување на целиот објект на аголот од две улици во трговскиот кварт Помпеја.

Во прилог на веќе познатата фреска што ја претставува Нереид (морска нимфа) на коњ, археолозите откриле, насликани во светли бои, слики од животни и живина, особено патки кои се јадат со вино или топли пијалаци.

Највредното што научниците ои откриле се релјефите на маса со цртежи на храна што може да дадат вредни информации за гастрономските навики во Помпеја за време на ерупцијата на Везув во 79 година н.е.

Делови од патки, свињи и коски од кози, риби и полжави се пронајдени во саксии со теракота. Неколку состојки се готват заедно, слично на шпанското јадење „паела“.

На дното на една тегла, пронајдени се грав, кој се користел за промена на вкусот на виното.

„Освен што сведочат за секојдневниот живот во Помпеја, можностите за анализа на овој термопол се исклучителни, бидејќи сè што беше пронајдено некаде беше откриено за прв пат“, рече Масимо Осана, генерален директор на Археолошкиот парк во Помпеја.

Во близина се пронајдени амфори, цистерна и фонтана, како и човечки коски, вклучувајќи маж на педесет години во близина на креветче.

Loading...

„Термопол“ од грчки „термос“ што значи врел и „поло“ што значи продажба, бил многу популарен во римскиот свет. Помпеја имаше дури 80 такви „брза храна“.

Помпеја, погребана од ерупцијата на Везув во 79 година од новата ера, со скоро четири милиони посетители во 2019 година, е второто најпосетувано место во Италија, по Колосеумот во Рим.

Археолозите ископаа само една третина од локалитетот на градот, кој во моментов се протега на 44 хектари, недалеку од Неапол.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *