НЕВЕРОЈАТНА ГЛЕТКА: Етна ги изненади научниците, исфрла лава 1.500 метри во височина (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Етна, најактивниот европски вулкан, ги изненади дури и искусните вулканолози во последните денови со спектакуларна ерупција на лава секоја вечер.

Loading...

Етна исфрли лава до 1.500 метри.

 

 

Последната ерупција се случила вчера наутро, објави Италијанскиот национален институт за геофизика и вулканологија.

Повеќе од една недела, Етна редовно исфрла лава, пепел и вулкански карпи.

 

Loading...

 

Блискиот аеродром во Катанија е привремено затворен.

Нема информации за материјални штети или повредени.

 

 

Етна е најактивниот европски вулкан, а последната ерупција многумина ја опишуваат како една од најспектакуларните во последните неколку децении.

Loading...

 

 

Последната голема ерупција се случила во 1992 година.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *