Неверен сопруг го тужи Apple: Тврди дека компанијата е виновна за неговиот развод

Сподели со своите пријатели

Британец решил да ја тужи компанијата Епл и да побара 6,3 милиони долари.

Loading...

Причина? Тој верува дека технолошкиот гигант е виновен за неговиот развод и сака тие да му платат отштета.

Странските медиуми јавуваат дека Британецот (псевдоним Ричард) во последните години од бракот неколку пати контактирал со проститутки.

Го користел својот Ајфон за да се договори, но внимавал и секогаш бришел пораки, за да не се посомнева и да најде ништо неговата сопруга.

Она што не го знаел, тврди тој, е дека Apple овозможува споделување пораки преку своите платформи (iPhone, iPad, iMac), кога корисникот се најавува на истата сметка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

Така, во една прилика сопругата ја пријавила семејната сметка на лаптопот и пронашла зачинети пораки кои Ричард ги разменувал со сексуалните работници, пренесува Oddity Central.

Следуваk развод, а жената си замина со над 6,3 милиони долари.

Ричард за се ја обвинува американската компанија и бара отштета.

Loading...

„Ако кажат дека пораката е избришана, имате право да верувате дека е. Ако пишуваше: „Пораките се избришани на овој уред“ или „Овие пораки се бришат само на овој уред“, тоа ќе беше сигнал за мене“, рече тој.

Ќе бара Apple да му ги надомести парите што ѝ ги платил на поранешната сопруга, а ангажирал адвокатска канцеларија од Лондон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ќе го блокира ли Русија Јутуб?

Тој исто така ги поканува другите корисници на Apple да контактираат со него доколку имале слични проблеми со цел да поднесат групна тужба.

Неговиот адвокат, Сајмон Волтон, тврди дека технолошкиот гигант „не бил јасен за својата политика за избришани пораки“.