Нетанјаху предложи изградба на оптички кабел преку Медитеранот

Сподели со своите пријатели

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предложи изградба на инфраструктурни проекти како оптички кабел што ќе ги поврзува земјите од Азија и Арапскиот Полуостров со Европа преку Израел и Кипар.

Loading...

Тој изрази уверување дека таквите проекти може да се реализираат доколку Израел ги нормализира односите со другите земји во регионот, пренесува АП.

„Примерот и најочигледниот начин за тоа е поврзувањето со оптички влакна. Тоа е најкраткиот, најбезбедниот и најекономичен начин“, рече Нетанјаху по разговорот со кипарскиот претседател Никос Христодулидес.

Нетанјаху повтори дека тој и Христодулидес работат на план за изградба на подморски електричен кабел од 2.000 мегавати, исто така познат како „евроазиски интерконектор“, за да се поврзе Израел со Кипар и Грција и да дејствува како резервно решение. и Израел и Кипар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шпанија: Користеле вештачка интелигенција за да создадат лажни голи слики на малолетници

„Сакате да бидете поврзани со други извори на енергија кои можат да ви овозможат пооптимално да ја користите електричната енергија или да имате опции кога има прекин во вашата земја. Ова е нешто за што сериозно разговараме и се надеваме дека ќе го постигнеме“, рече израелскиот премиер.

Кипарскиот претседател Христодулидес рече дека, со оглед на потребата на Европа за енергетска диверзификација во светлината на војната во Украина, Кипар и Израел сакаат да развијат „сигурен енергетски коридор“ што ќе го поврзува источниот медитерански басен со Европа преку различни проекти, вклучувајќи гасоводи и постројки за преработка. на течен природен гас (ТНГ).

„Климата нема да стане постудена, само ќе се затоплува, а со затоплувањето на нашиот регион и светот, гаснењето пожари станува навистина важна работа“, рече израелскиот лидер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Венецуела мораше да ангажира 11.000 војници за да ослободи затвор од криминалци

Разговорите меѓу Христодулидес и Нетанјаху претходат на трилатералната средба со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, која треба да се одржи утре.

Loading...