Нетанјаху најави олеснување на планот за реформи во правосудството

Сподели со своите пријатели

Соопштението дојде откако американскиот претседател Џо Бајден му се јави на Нетанјаху и, според Белата куќа, изрази поддршка за компромис во израелската уставна криза и градење на широк консензус.

Loading...

Владата би имала поголемо влијание во изборот на судии

Откако беше реизбран кон крајот на минатата година за шеф на една од најдесничарските коалиции во историјата на Израел, Нетанјаху се залага за промени во судството што ќе и дадат поголемо влијание на неговата влада во изборот на судии и ќе ја ограничат моќта на Врховниот суд на поништи пропис.

Израелската политичка опозиција сѐ уште не ја коментираше најавата за олеснување на реформскиот план.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел: Пронајдовме тела на пет заложници во Газа

Лидерите на протестот го обвинија Нетанјаху за измама и се заканија со ескалација. Веќе разнишаниот шекел падна за нови 0,4 отсто во однос на доларот.

Со оглед на неговото парламентарно мнозинство, се чинеше дека Нетанјаху ќе го ратификува реформскиот пакет до прекинот на Кнесетот на 2 април, но мнозинството сега ќе биде одложено додека не се состане на 30 април.

Законот, кој сè уште треба да биде ратификуван во следните две недели, ќе го разниша израелскиот метод за избор на судии – прашање во срцето на контроверзната реформа, при што критичарите го обвинуваат Нетанјаху дека се обидува да ја ограничи независноста на судовите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во израелските напади во Газа од 7 октомври убиени 39.145 Палестинци

На Нетанјаху му се суди за корупција

Премиерот, кому му се суди поради обвиненијата за корупција што тој ги негира, инсистира дека бара рамнотежа меѓу гранките на власта.

Во телефонскиот разговор во неделата, тој го уверил Бајден дека израелската демократија е здрава, соопшти кабинетот на Нетанјаху.

Loading...

Нетанјаху ја повика опозицијата да размисли. Опозицијата вети дека ќе го бојкотира гласањето за ратификација во Кнесетот и предизвика улични протести кои стигнаа до редовите на израелската војска, која обично е над политиката.

Подаваме рака на секој кој навистина се грижи за националното единство и желбата да се постигне договор“, се вели во соопштението на коалицијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху денеска се среќава со Бајден и Харис, а во петок со Трамп

Активистичката група Црни знамиња соопшти дека демонстрациите ќе се интензивираат и покрај најавата на Нетанјаху, која ја отфрли како „транспарентен обид да се заспива протестот со убави зборови“.

Нетанјаху, исто така, се соочи со осуда од неговата конзервативна партија Ликуд кога еден од поактивните застапници за реформи, Тали Готлив, го обвини за „капитулација“ во интервју за радиото „Инет“.