Нетанјаху на удар на Палестинците откако користеше мапа на голем Израел во ОН

Сподели со своите пријатели

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху беше критикуван на социјалните мрежи за држење на мапа што ги става Западниот Брег и Газа во границите на Израел за време на говорот на Генералното собрание на Обединетите нации во петокот.

Loading...

„Нема поголема навреда за секој фундаментален принцип на ОН од тоа да го видите Нетанјаху пред Генералното собрание на ОН како покажува „карта на Израел“ што се протега низ целата земја од реката до морето“, објави претставникот на Палестинската управа во Германија, Лејт Арафех.

Таа изјави дека со оваа картичка Нетанјаху ги негира Палестина и нејзиниот народ додека се обидува да ја убеди публиката со приказната за мирот во регионот, а истовремено ја зајакнува најдолгата воена окупација во моментов.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индонезија: Во ерупција на вулкан загинаа 13 планинари, 10 се водат како исчезнати

„Но, како што вчера веќе одговори претседателот Махмуд Абас: „Оние кои мислат дека мирот во регионот е можен без да се реализираат целосните легитимни права на палестинскиот народ, се залажуваат себеси“, додаде таа.

За време на својот говор, Нетанјаху држеше две карти во ОН. Првата требаше да ја претставува географијата од 1948 година, покажувајќи како Израел е сам на Блискиот Исток и нема сојузници, а вториот Израел со нови сојузници на Блискиот исток.

Но, мапата што ја користи Нетанјаху ја вклучува целата територија за која Палестинците веруваат дека треба да биде дел од границите на нивната идна држава. Ова ги вклучува Западниот Брег, Газа и Источен Ерусалим.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција: Усвоен предлог-законот за забрана на е-цигари за еднократна употреба

Источен Ерусалим е нелегално припоен од Израел, но Западниот Брег е надвор од „суверените граници“ на Израел.

Израелското десно крило, вклучително и членовите на владата на Нетанјаху, сака да ја анектира областа В.

Loading...

Израел се согласи да ги суспендира плановите за анексија во замена за Авраамскиот договор.

Нетанјаху ја искористи мапата за да илустрира нова ера на мир на Блискиот Исток, која ќе ги вклучи Палестинците, но неговите критичари рекоа дека мапата испраќа спротивна порака.

Извршниот директор на „Американци за мир сега“, Хадар Саскинд, на Твитер објави дека „Нетанјаху се враќа во неговата влада на фашисти, криминалци и фундаменталисти, што на дело и на збор е во спротивност со неговата лажна реторика за мир“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пукање во училиште во Словачка? Учениците не смеат да се приближуваат до зградата!

„Неговата карта на Голем Израел е можеби единствениот искрен дел од неговиот денешен говор“, напиша Саскинд.