Нетанјаху бара продолжување на рокот за формирање Влада

Сподели со своите пријатели

По парламентарните избори во Израел одржани на 1 ноември, поранешниот премиер Нетанјаху е во позиција да воспостави стабилна десничарска влада и да стави крај на периодот на политичка стагнација што одбележа пет последователни изборни процеси за помалку од четири години.

Loading...

Бенјамин Нетанјаху, претставникот за состав на новата влада на Израел, побара во четвртокот рокот за формирање на владејачка коалиција со неговите ултраортодоксни и ултрадесничарски сојузници да се продолжи на две недели.

Рокот од 28 дена на Нетанјаху истекува на полноќ во неделата, а тој доцна синоќа побара од претседателот Исак Херцог да му даде повеќе време за да постигне конечни договори со двете страни.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата пристигнува во Конго, властите опколиле неколку населби

Претседателот на Израел со закон може да одобри дополнителни 14 дена за владините преговори.

Конзервативната Ликуд на Нетанјаху веќе потпиша коалициски договори со три контроверзни екстремно десничарски партии, религиозен ционизам, еврејска моќ и цврсто анти-ЛГБТК партијата Ноам.

Потребни се дополнителни договори пред да се прогласи за формирање влада.

Во писмото до Херцог, Нетанјаху наведува дека сè уште има неодговорени прашања за поделбата на функциите со сефардската еврејска партија Шас и Обединетата Тора јудаизам, која ги вклучува и Ашкеназите Евреи.

Иако некои израелски политички аналитичари предвидуваа дека Нетанјаху ќе објави дека формирал влада само неколку дена по преземањето на функцијата, коалициските преговори се покажаа како сложени.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Болсонаро поднесе барање за американска виза

Нетанјаху беше принуден да довери чувствителни портфолија на контроверзни политичари, вклучувајќи го и лидерот на Еврејските сили Итамар Бен-Гвир, познат по својата антиарапска реторика.

Тој ќе биде министер за национална безбедност задолжен за граничната полиција на окупираниот Западен Брег.

Покрај тоа, Нетанјаху сѐ уште нема донесено конечна одлука за поделба на ресорите меѓу членовите на неговата партија.

Формирањето влада се отежнува со фактот што лидерот на Шаса, Арје Дери, беше осуден за затајување данок, поради што не може да биде во владата.

Израелскиот парламент, каде Нетанјаху и неговите сојузници сега имаат мнозинство, можеби ќе бара да се усвои закон што ќе му овозможи на Дери да ја извршува функцијата министер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бебе родено во возот меѓу Париз и Штутгарт

Врз основа на прелиминарниот договор со Ликуд, Дери би бил министер за внатрешни работи и здравство и вицепремиер во првиот дел од мандатот на новата влада на Нетанјаху, а во вториот министер за финансии.

Израелската опозиција, која ги вклучува партиите од центарот, апелираше до претседателот Херцог да не му одобри продолжување на рокот, обвинувајќи го Нетанјаху дека купува време за усвојување на контроверзниот закон.