Нередовниот се*с влијае на здравјето! Како да го направите поредовен?

Сподели со своите пријатели

Сексуалната активност на секоја личност е целосно индивидуална и не постои одредена количина на секс што треба да се врши на неделно ниво.

Loading...

Исто така, нормално е дека количината на секс се намалува со возраста, а нередовен секс може да се појави во долги врски поради недоволно слободно време, постојан замор и брз начин на живот.

Сексот има многу придобивки за телото и организмот, па затоа нередовниот секс негативно влијае на квалитетот на животот.

 

 

За што е добар сексот?

Покрај задоволството, сексот има и многу други придобивки за телото. Така, луѓето кои редовно имаат секс ќе бидат порасположени, сексот ќе го намали стресот, а ќе влијае и на имунолошкиот систем.

Подеднакво, сексот може да ги зближи партнерите и да ги поврзе на друго ниво.

Loading...

Како нередовниот секс влијае на животот?

Од друга страна, нередовниот секс може да предизвика одредени аномалии:

  1. Нарушување на љубовните врски

Кога нема редовен сексуален однос, партнерите може да се дистанцираат, помалку да комуницираат и да престанат да изразуваат емоции, а личноста може да се плаши дека повеќе не е привлечен за партнерот и дека нешто не е во ред со врската.

 

 

  1. Влијае на менталното здравје

За некои луѓе, недостатокот на секс ќе влијае и на менталното здравје. Личноста која е во врска и нема секс со партнерот може да се чувствува запоставено, несигурно и нервозно, а тоа со текот на времето може да доведе до депресија.

  1. Предизвика лошо расположение

Подеднакво, сексот го намалува стресот и смирува, така што луѓето кои не го практикуваат редовно можат да бидат понервозни. Во прилог на сексот и мастурбација го подобрува расположението.

  1. Влошување на здравјето

Покрај менталното здравје и расположението, нередовниот секс може да влијае на здравјето на некои луѓе или да влијае на имунолошкиот систем, крвниот притисок и слабеењето на одредени мускули.

Loading...

На пример, кај жените редовниот секс ќе ги зајакне мускулите на дното на карлицата, особено ако Кегеловите вежби се изведуваат за време на сексот.

Кога станува збор за нередовен секс, овие мускули се ослабени и се јавуваат чести проблеми со мочниот меур, а може да дојде и до инконтиненција.

Кај мажите, честата ејакулација ќе придонесе за здравјето на простатата.

 

 

  1. Нарушување на квалитетот на сонот

Сексот ги ослободува хормоните окситоцин, допамин и ендорфин, хормоните на среќата и хормонот пролактин, кој дава чувство на релаксација и задоволство, а исто така игра важна улога во сонот.

Покрај тоа, сексот може да го замори човекот, па заморот се јавува сам по себе. Проблемите со сонот може да бидат почести со нередовен секс.

Loading...

Како до поредовен секс?

Сексот не може точно да се планира да биде почест, но сепак постојат неколку методи кои можат да се применат за да се промени ситуацијата во спалната соба.

Одвојувајте време за себе секој ден или двапати неделно, како што ви одговара и чувајте го тоа време за какви било сексуални дејствија со партнерот.

Подеднакво, секогаш може да се воведат нови работи, да се испробаат нови пози, на пример, тантрички секс или да се исполни некоја фантазија.

Природните афродизијаци кои се наоѓаат во храната исто така можат да помогнат. Важно е и двајцата да работите на подобрување на сексуалниот живот и резултатите нема да изостанат.

 

Loading...

 

Заклучок

Сексот има многу придобивки за телото, а недостатокот ќе влијае на телесните функции.

Така, нередовниот секс може да влијае на расположението, да го зголеми стресот, но и да предизвика проблеми во врската.

Не постои одредена количина на секс што се смета за редовна или пропишана стандардна количина.

Меѓутоа, за да го подобрат својот сексуален живот, партнерите можат да внесат новитети во спалната соба.

Loading...