Немирите предизвикаа штета од 20 милиони евра на јавниот превоз во Париз

Сподели со своите пријатели

Немирите во последните денови во Франција предизвикаа штета од најмалку 20 милиони евра на јавниот превоз во поширокото подрачје на Париз, објави регионалната транспортна управа.

Loading...

Како што објави денеска весникот „Паризиен“, штетата вклучува „запалени автобуси, еден опожарен трамвај, два оштетени трамваи и искршена улична опрема за јавен превоз“.

Од почетокот на протестите обележани со насилство по смртта на Наел (17), кој беше убиен од полицијата при рутинска сообраќајна контрола во Нантер кај Париз, запалени се 39 автобуси за градски превоз, од кои 12 во јавноста. гаража за градски транспорт.

Од регионалната транспортна управа изјавија дека за еден автобус се потребни околу 350.000 евра.

Поради нередите, јавниот превоз е намален и сообраќа до 21 часот навечер.