Неколку демократски конгресмени го критикуваа Бајден поради доверливите документи

Сподели со своите пријатели

Неколку американски конгресмени од Демократската партија го критикуваа претседателот Џозеф Бајден за начинот на кој постапувал со доверливи материјали, по најновото откритие на неколку доверливи документи во домот на Бајден во Вилмингтон, Делавер, објави денеска Гласот на Америка.

Loading...

Сенаторот Дик Дурбин во интервју за Си-Ен-Ен рече дека Бајден треба да се „засрами од ситуацијата“.

Сенаторот Џо Манчин изјави за NBC во неделата дека е тешко да се поверува дека и Бајден и поранешниот претседател Доналд Трамп се во таква ситуација и дека истрагите на специјалниот советник треба да бидат завршени пред да се брза со пресудата.

„Дали еден од нив правеше повеќе штета? Дали и двајцата се приближно исти – не предизвикаа никакви проблеми – или едниот е поневнимателен и понеодговорен од другиот“, праша Манчин.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес и во Америка (ВИДЕО)

Тој рече дека не може да одговори на тоа прашање, но оти смета дека специјалната обвинителка ќе заврши подобра работа од политичарите и, како што рече, политичкиот циркус што ќе следи.

Адвокатот на Бајден во саботата рече дека ФБИ однело шест случаи на доверливи документи од домот на Бајден, по претходното откривање на документи кои датираат од времето кога Бајден беше потпретседател, а кои беа пронајдени во неговата поранешна канцеларија во центарот Пен Бајден во Вашингтон.

Одделот за правда на САД соопшти дека Трамп зел стотици доверливи документи по завршувањето на неговиот мандат во 2021 година и дека налозите за претрес биле неопходни за да се вратат документите откако Трамп ги отфрлил владините наредби да ги врати.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американската војска трага по остатоците од кинескиот балон кој беше соборен над Атлантикот

Бајден на почетокот на овој месец им изјави на новинарите дека неговиот правен тим открил дека мал број доверливи документи биле погрешно поставени и веднаш ги предал на соодветните оддели.

Loading...

Федералното истражно биро (ФБИ) во петокот го претресе домот на Бајден во Вилмингтон, Делавер и нашол дополнителни доверливи документи и земал дел од неговите рачно напишани белешки, изјави адвокатот на Бајден.

Бајден доброволно го пушти ФБИ во неговиот дом, а претресот траеше речиси 13 часа.

Тие документи се од времето кога Бајден беше во Сенатот и потпретседателството, додека белешките датираат од времето кога тој беше потпретседател, изјави личниот адвокат на претседателот, Боб Бауер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД се подготвени да дадат секаква неопходна помош по разорниот земјотрес во Турција

Претседателот и неговата сопруга Џил Бајден не биле во куќата кога бил извршен претресот.

Говорејќи пред новинарите за време на патувањето во Калифорнија во четвртокот, Бајден рече дека „целосно соработува и со нетрпение очекува брзо да го реши ова прашање“.

Адвокатите на Бајден претходно ја пребараа резиденцијата на плажата Рехобот и рекоа дека не нашле официјални документи или доверливи записи.

Адвокатскиот тим на Бајден откри околу 10 досиеја во заклучен кабинет во Центарот Пен Бајден во Вашингтон во ноември и ги предаде на Националниот архив, а некои доверливи документи беа пронајдени во декември во гаражата на Бајден.