Некогаш предмет на потсмев, денес барана стока: Ова Југо постигна фантастична цена на пазарот (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Поранешен предмет на потсмев за едни и гордост на локалната индустрија за други, денес дефинитивно е барана роба.

Loading...

По фиќо и друг модел на автомобил станал барана стока. Засега, ова е позабележително во САД, каде што зачуваните примероци достигнуваат висока цена. Така, неодамна, жолт кабриолет Југо е продаден по цена од 12.100 долари на аукција.

Добар сигнал за промени на пазарот е фактот дека почнале да се појавуваат обновени примероци. Еден таков се појавил на eBay. Иако сопственикот признал дека го платил 4.000 долари, сега успеал да добие речиси двојно повеќе за тоа, дури 7.100 долари.

 

 

Овој модел од Северна Каролина е произведен во 1989 година и се напојува со 1.1 бензински мотор со 55 КС во комбинација со 4-брзински менувач. За жал, бидејќи километражата не ја послушала посветеноста, не е познато колку далеку поминал автомобилот. Сопственикот проценува дека нема поминато повеќе од 35.000 километри.

Автомобилот бил обоен во огнено црвена боја пред продажба, и добил неколку додатоци како што се нови гуми. Оригиналниот радио касетофон гордо се прикажува во кабината. Во секој случај, се чини дека можете да заработите пари на овој автомобил.

Loading...