Неговата партија доживеа тежок пораз, но тој е фаворит за нов шеф на НАТО

Сподели со своите пријатели

Холандскиот премиер во заминување Марк Руте е јасен фаворит да стане шеф на НАТО, иако шокантната изборна победа на екстремната десница во Холандија може да го загрози неговото наследство, пишува Франс 24.

Loading...

Голем број дипломати го ставаат Руте многу пред другите кандидати – вклучувајќи го и естонскиот премиер Министерката Каја Калас и латвискиот министер за надворешни работи Крисјанис Каринс – кои се борат да ја преземат функцијата од Јенс Столтенберг следната година.

Наследникот на Столтенберг, чиј десетгодишен мандат двапати беше продолжен поради војната на Русија против Украина, се очекува да биде објавен пред јулскиот самит во Вашингтон.

Откако ја одби кандидатурата за место во НАТО во претходните години, 56-годишниот Руте сега е достапен откако одлучи да ја напушти националната политика.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Минатиот месец тој за холандските медиуми изјави дека водењето на алијансата е „многу интересна“ работа и дека ќе биде отворен за таа можност.

Руте е позната личност на европската сцена по 13 години на чело на Холандија.

Дипломатите тврдат дека тоа го фаворизираат тешките тела на НАТО – САД, Велика Британија, Франција и Германија.

„Фаворитите често завршуваа со неуспех“

„Тој е кандидат за генерален секретар на НАТО. Тој јасно стави до знаење дека е достапен и дека има широка поддршка за него“, рече дипломатот кој сакаше да остане анонимен.

Loading...

Сепак, жестокото пазарење сè уште е веројатно, со некои предупредувања дека изборот на Руте сè уште не е завршена работа поради можното противење од Турција и Унгарија.

Еден потенцијален камен на сопнување за Руте може да биде ситуацијата што ја остава зад себе во Холандија, каде победата на Герт Вилдерс предизвика шокантни бранови низ Европа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

„Ако ги погледнете оние кои претходно беа фаворити, тие често завршуваа кратко. Да почекаме и да видиме“, вели еден дипломат.

За време на дискусиите за потенцијална замена за Столтенберг во претходните години, различни сојузници на НАТО ги изразија своите преференции за следниот шеф на алијансата.

Некои сакаа да изберат жена за првпат да го води НАТО, а земјите од источното крило, поблиску до Русија, се надеваа дека ќе добијат некој од нивниот регион.

Одигра важна улога во поддршката на Украина

Естонката Калас ги исполнува тие критериуми, но некои на Запад ја сметаат за премногу агресивна кон Москва.

Друг критериум може да биде назначувањето на лидер од земја која ја исполнува целта на НАТО да потроши два отсто од својот БДП за одбрана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Холандија не ја постигна таа цел за време на долгиот мандат на Руте, но вети дека ќе ја постигне следната година.

Loading...

Владата на Руте, исто така, презеде значајна улога во поддршката на Украина, вети уште две милијарди евра овој месец и го предводеше притисокот Киев да добие борбени авиони Ф-16.

Руте би станал четвртиот Холанѓанец на чело на НАТО, додавајќи ги аргументите на некои дека алијансата не излегува надвор од својата комфорна зона.

Сепак, поддржувачите инсистираат дека тој е целосно свесен за опасностите што ги носи Русија.

Неговите години на власт беа обележани со убиството на 196 холандски граѓани кога проектилот за кој истражителите велат дека бил испукан од Москва, соборил патнички авион над Украина во 2014 година.