Недостаток на желба за се*с: Кога, како и зошто на луѓето им здосадува?

Сподели со своите пријатели

Ново истражување направено од научници од Универзитетот во Саутемптон шокираше многумина.

Loading...

Имено, тие спроведоа истражување со 4.839 жени и 6.669 мажи на возраст од 16 до 74 години, а темата беше секс, односно кога и кому му се здосадува.

Резултатите покажаа дека жените се оние кои имаат сексуални односи со партнер пред досада, а некои губат интерес по само една година.

 

 

Постојат многу причини – раѓање на дете, чување деца, замор, секојдневен стрес.

„Недостаток на желба за секс може да биде резултат на замор, стрес, грижа за децата… Тоа влијае на жените повеќе отколку на мажите“, велат авторите на студијата, објаснувајќи дека понекогаш е под влијание на недостаток на емоционална интимност со партнерот, лоша комуникација и здравствени проблеми.

Loading...

 

 

Жените откриле дека им пречи арогантното однесување на партнерот, нивните тетоважи или слични украси на телото, а некои навеле лошо искуство во претходните врски, па дури и насилниот секс.

Дури 34 проценти од жените изјавиле дека немаат интерес за врски, а истото го тврдат и 15 проценти од мажите, покажува истражувањето објавено во британскиот медицински журнал „Опен“.