Не сум лезбејка, но се омажив за најдобрата другарка за да заедно вдомуваме деца! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Иако повеќето кога ќе се спомене брак ќе помислат на жена и маж во љубовна врска, некои се обврзуваат на судбоносното „Да“ од причини што не се поврзани со љубовта.

Loading...

Барем не со романтична љубов…

Една од нив е корисничката на ТикТок, Џеј Гуерсио, кој неодамна во своето вирално видео изјави дека, иако не е геј, се омажила за својата најдобра пријателка со која никогаш не била во љубовна или сексуална врска.

Под името @thelovelyjaybird, Гуерсио вели дека се решила на ваков чекор затоа што и онака не можела да го замисли животот без таа пријателка, па двете решиле да споделат сè:

– Сакавме да живееме една покрај друга и да воспитуваме деца заедно – рече Гуерсио, која, како што рече, избрача за соживот жена на која ѝ верува и верува повеќе од било која.

– Ние работиме заедно, па затоа сме партнери во бизнисот, и заедно ги носиме сите важни животни одлуки – објасни како изгледа нивниот брак.

На кратко, додава таа, двете се во сè како „вистинска“ брачна двојка, освен што не се во љубовна или сексуална врска.

Со оглед на тој „детал“, и двете, вели таа, имаат целосна слобода да бараат некого за романтична или сексуална врска, но во секој случај тоа не е она што тој го сака во моментот.

Loading...

 

@thelovelyjaybird#stitch with @izacabela @kayem332 platonic relationships are just as valid as romantic ones. #marriage #platoniccouple #bestfriends #raisingkids #fyp♬ original sound – Jay Guercio

Од својата пријателка/сопруга Кристал Гуерсио, како што вели, добива сè што може некогаш да побара во нејзиниот живот.

– Јас сум многу среќна со неа и горда како го „сторивме тоа“ – вели оваа нетрадиционална сопруга.

Во друго видео, таа објасни како била во многу „токсична“ врска до крајот на 2019 година, па во 2020 година одлучила да се фокусира на барање на „нова голема љубов“. Сепак, тврди таа, брзо сфатила дека можеби дури и не постои за неа…

– Кристал и јас честопати зборувавме на полусмислено дека ќе биде одлично ако ние двете се венчаме и заедно израснеме вдомени деца – вели Гуерсио. И тогаш еден ден, вели таа, во нејзиниот живот влегло момче на кое му требало семејство и дом.

Тогаш Кристал ѝ рекла дека „мисли оти ќе го воспита“, на што нејзината пријателка одговорила „Не, ќе го воспитаме заедно…“

Нејзиното видео, како што објави Мирор, го погледнале повеќе од два милиони луѓе, а илјадници од нив коментирале за овој вид живот со платонска и пријателска љубов.

Loading...

– Ми се допаѓа како помладите генерации полека ја менуваат дефиницијата за семејство и го прават она што е најдобро за нив – напиша една жена, но не секој го споделува своето мислење.

Имаше и коментари од оние кои го препознаваат само традиционалното семејство, но тие исто така ја препознаа нејзината приказна како позитивна, бидејќи пријателите заедно се грижат за децата кои веројатно нема да имаат дом без нив.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *