Не, ова не е капка вода! Верувале или не, ова е колач (видео рецепт)

Сподели со своите пријатели

„Rain drop“ или „Дождовна капка“ е кочак кој го создал јапонскиот кувар Дарен Вонг и тоа е голем хит во Јапонија, но и ширум светот.

Оваа „капка“ и нема некој вкус, а оние кои го пробале велат дека колачот е лесен, како и дека имате чувствство како да јадете капка дожд.

Она што исто така е интересно е што овој колач морате да го јадете во рокод 30 минути или тој ќе исчезне.

За негова подготовка потребни ви се:

500 милилитри вода, 15 грама прав агар-агар (вегетаријанска алтернатива на желатин) и 12 грама шеќер.

Подготовка:

Растоврете го агар-агар полека додавајќи вода и загревајте се додека не зоврие. Сипете во сад кој има форма на полутопка и ставете ја капката да се разлади.

Сервирајте со она што најмногу го сакате.

Loading...

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.