Не ја уништувајте целата зимница: Измијте ги правилно вашите тегли

Сподели со своите пријатели

Додека ja подготвувате зимница, задолжителен чекор е стерилизација на стаклената амбалажа во која ќе го ставите вашиот ајвар, џем и други намази или кисели краставички.

Loading...

Никогаш не треба да го прескокнувате овој чекор, бидејќи ако шишињата или теглите не се 100 проценти чисти, целата работа може да пропадне.

Првиот чекор е добро да ги измиете стаклените тегли и шишиња со детергент за миење садови што вообичаено го користите.

Кога кратко ќе се исцедат, нежно избришете ги со чиста кујнска крпа без памук и без влакненца.

 

 

Третиот и последен чекор е да ја загреете рерната на максимум 100 степени, наредете ги теглите во тавата така што нивното отворање е свртено надолу и ставете ги да се загреат 15-20 минути.

Loading...

Внимателно извадете ги од рерната (чашата ќе биде жешка) и почнете да ги полните додека теглите се уште топли.

Некои домаќинки сакаат целосно да се осигураат, па прво ставаат тегли во врела вода за да „зовријат“ кратко време, па дури потоа ги ставаат во рерна. На овој начин можете да избегнете бришење со крпа бидејќи топлината на рерната ќе ја исуши преостанатата вода.