Не фрлајте го стариот лаптоп: 5 генијални работи што може да ги направите од стариот уред!

Сподели со своите пријатели

Сигурно не сте знаеле дека со малку напор и посветеност, можете да направите неколку генијални работи од кои навистина може да имате корист.

Loading...
  1. Сервер за домашно складирање

Наместо да складирате податоци во новиот лаптоп со податоци од стариот, или да купите хард диск, зачувајте ги сите потребни податоци, фотографии или филмови на вашиот стар уред.

Поставете домашна група, така што секој може да има пристап до неа и да ги поврзе сите ваши уреди со единствена интернет-врска.

 

 

Датотеките треба да се отворат или споделат со целата мрежа, така што секој во вашиот дом може да има пристап до нив.

Ако некој од членовите на семејството има целосна меморија на нивниот уред, тие ќе бидат благодарни, бидејќи ќе можат да складираат нови датотеки на стариот хард диск.

Loading...
  1. Направете безбедносна камера

Ако сте загрижени за безбедноста на вашиот имот или едноставно сакате да знаете што се случува во куќата додека не сте таму, безбедносната камера ќе ви помогне.

 

 

Потребен ви е софтвер за гледање, можете да го преземете бесплатно. Исто така, треба да ја преврзете камерата и да направите монитор за бебиња или безбедносна камера.

Извлечете ја камерата од вашиот лаптоп и поврзете ја со напојувањето. Можете да најдете голем број слики на интернет со прецизни чекори за како да го направите тоа. Полесно е отколку што звучи!

  1. Рачно изработена дигитална рамка

Не мора да трчате до продавницата за фотографии секој час! На овој начин, секоја недела можете да имате целосно нова слика која ќе ги украсува ѕидовите на вашиот дом.

 

Loading...

 

За оваа модерна рамка, ќе мора да го извадите мониторот од вашиот стар лаптоп, да го ставите во рамката по желба, да стартувате софтвер за дигитална рамка што можете да го преземете од интернет.

Погледнете на YouTube ако не сте сигурни како да го направите тоа.

  1. Играјте ретро игри на стар лаптоп

Вашиот стар компјутер веројатно е бавен, но доволно брз за да ги играте старите игри што сте ги сакале на него.

Без комплицирано ракување, едноставно инсталирајте нов оперативен систем, преземете неколку едноставни игри, купете џојстици за вас и вашите пријатели и уживајте. Направете го овој лаптоп само за игри!

 

Loading...

 

  1. Рачно изработен проектор

Ставете го лаптопот во кутија, прилагодете ја максималната осветленост на мониторот. За следниот чекор, потребна ви е леќа од фреснел (можете да ја купите преку интернет) и ролна самолеплива лента.

Исечете го прозорецот на кутијата, ставете ја леќата така што нејзината мазна страна е свртена кон надвор, свртете ја кутијата за 180 степени и уживајте во филмовите.

Сè е подготвено за филмската вечер!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *