Не е исклучено и ЕУ да го забрани ТикТок

Сподели со своите пријатели

Во неодамнешната дебата во Мастрихт, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен сугерираше дека забраната на ТикТок во Европската унија може да биде можност.

Loading...

Тоа не е исклучено, рече фон дер Лајен, одговарајќи на спомнувањето на модераторот за можна забрана со која се соочува ТикТок во САД доколку неговиот сопственик ByteDance не го продаде.

Таа го истакна проактивниот став на Комисијата по ова прашање.

Точно ја знаеме опасноста од ТикТок, додаде таа и ја истакна претходната одлука на институцијата да ја забрани апликацијата на нејзините официјални мобилни телефони.

Изјавата на Фон дер Лејен доаѓа во време на проблеми за ТикТок во Европа, вклучително и суспендирање на функцијата што ги наградуваше корисниците за интеракција со апликацијата TikTok Lite во Франција и Шпанија.

Европската комисија започна истрага според Законот за дигитални услуги (DSA) за оваа функција.

Покрај тоа, ТикТок се соочува со уште една истрага на DSA за наводни неуспеси да ги заштити малолетниците, при што Комисијата има овластување привремено да ги суспендира услугите како последно средство.

Мари-Агнес Штрак-Зимерман, водечкиот кандидат на либералната партија АЛДЕ, не ја сподели посветеноста на Фон дер Лајен за можна забрана на ТикТок во ЕУ за време на споменатата дебата.

Loading...

– Мора да видиме што ќе се случи таму, рече таа.

Самата Фон дер Лајен наводно се воздржува од користење на ТикТок за време на нејзината реизборна кампања за позицијата шеф на Европската комисија.

И покрај барањата за коментар од медиумите, ТикТок сè уште не одговорил на тие прашања.