Научниците ја објавија првата прогноза за претстојното лето. Еве што не очекува!

Сподели со своите пријатели

Долгорочното временско прогнозирање е многу тешко, но новиот труд во списанието Weather and Climate Dynamics сугерира дека стапката на топење на ледената покривка на Гренланд може да го предвиди времето во Европа ова лето.

Loading...

Според др. За Марилена Олтманс од Националниот океанографски центар на Велика Британија, главен автор на студијата, изгледа вака.

Топлите услови на Гренланд носат повеќе топена вода од ледници во Атлантикот.

Бидејќи е полесна од морската вода, оваа топена вода се наоѓа на врвот на океанот и ја намалува размената на топлина помеѓу воздухот и морето.

Ова води до посилни ветрови во областа на топената вода.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Самсунг повторно е на прво место според бројот на продадени телефони

Во зима, ветровите ја движат северноатлантската струја кон север, што е продолжение на Голфската струја.

Следното лето ветровите го следат правецот на струјата и се пренасочуваат кон север.

Ова помага да се создадат услови за атмосферска циркулација од големи размери кои носат потопло и суво време над Европа, пишува Гардијан.

Loading...

Олтманс вели дека локацијата, обемот и јачината на слатководните настани може да се искористат за да се процени моделот на топло и суво време над Европа.

„Врз основа на идентификуваниот синџир на настани, очекуваме условите на океанско-атмосферата да бидат поволни за невообичаено топло и суво лето над Европа оваа година“, вели Олтманс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Босанец се сретна со мечка и настана урнебесна снимка која го насмеа Балканот (ВИДЕО)