Научниците ги повикуваат членките на Г7 да бидат поподготвени за следната пандемија

Сподели со своите пријатели

Научниците ги повикаа членките на Г7 да преземат итна акција за справување со неподготвеноста на светот за следната пандемија, предупредувајќи дека земјите во развој сè уште немаат пристап до третмани и вакцини кои спасуваат животи.

Loading...

Во отвореното писмо објавено по повод самитот на Г7 во Хирошима, Јапонија, Народната алијанса за вакцини вели дека научниот напредок постигнат за време на пандемијата КОВИД-19 и понатаму има примарно корист за најбогатите земји и фармацевтските компании.

„Клучно е во следната здравствена криза светот брзо да спроведе медицински контрамерки во секоја земја, без оглед на нивната способност за плаќање. Ова бара отстранување на сите бариери за развој и производство на лекови и вакцини – област каде што светот потфрли за време на пандемијата на КОВИД-19 и СИДА“, велат од групата.

„Почитувањето на строгите правила за интелектуална сопственост обезбеди монополи за фармацевтските компании и спречи широко распространето производство на достапни генерички вакцини и лекови во земјите во развој.

Лобирање на фармацевтските компании

Алијансата, составена од повеќе од 100 поранешни светски лидери, нобеловци, научници и економисти, рече дека е загрижена што фармацевтските компании лобирале кај светските лидери да усвојат „максималистички пристап“ кон правилата за интелектуална сопственост за вакцини и третмани.

Минатиот месец, извршните директори на фармацевтските компании се сретнаа со јапонскиот премиер Фумио Кишида, кој е домаќин на самитот на Г7, за да лобираат за заштита на правата на интелектуална сопственост поради повиците од експерти за јавно здравје да се укинат ваквите правила.

„Како лидери на Г7, имате моќ да влијаете на тоа како светот одлучува да се подготви и да одговори на идните пандемии“, велат од групата.

„Се надеваме дека ќе застанете со научниците и лекарите за поддршка на еднаквоста и правото на живот наспроти правото да се соберат неочекувани пари од итна медицинска помош“.

Loading...

Лидерите на Г7 – Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Обединетото Кралство и Соединетите Американски Држави – ќе се состанат од петок во Хирошима на тридневен самит на кој се очекува војната на Русија во Украина и загриженоста за зголемената моќ и влијание на Кина да доминираат.

За време на пандемијата починаа околу седум милиони луѓе

Светската здравствена организација (СЗО) претходно овој месец го прогласи крајот на пандемијата КOVID-19 како глобална здравствена вонредна состојба.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, рече дека иако крајот на пандемијата е причина за славење, светот мора да учи од грешките што резултираа со непотребно губење на животи.

„Ковид го смени нашиот свет и нè промени нас“, рече Тедрос. „Така треба да биде. Ако сите се вратиме на она што беше пред КОВИД-19, нема да успееме да ги научиме лекциите и да ги пропаднеме идните генерации“.

Речиси седум милиони луѓе починале за време на пандемијата, според СЗО, иако се верува дека реалниот број на починати е многу поголем од официјалните бројки.