НАТО сака Украина да се приклучи, подготвена е антибалистичка ракетна база

Сподели со своите пријатели

Изјавата на лидерот на НАТО дека патот на Украина кон НАТО е „неповратен“ покажува дека Алијансата е посветена на тоа Киев да се приклучи во нејзините редови, изјави во средата генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Loading...

„Ова е силна порака од сојузниците во НАТО дека навистина сакаме Украина да се приклучи, дека работиме со Украина за да го оствариме тоа“, рече тој на прес-конференција на самитот на НАТО во Вашингтон.

Во исто време, западната воена алијанса објави дека новата американска база за воздушна одбрана во северна Полска, дизајнирана да открива и пресретнува напади со балистички ракети како дел од поширокиот ракетен штит на НАТО, е подготвена за мисијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гори складиште за нафта во Русија по напад со дрон

Говорејќи на маргините на самитот на НАТО во Вашингтон, шефот на алијансата Јенс Столтенберг рече дека подготвеноста на базата е важен чекор за трансатлантската безбедност наспроти растечката закана од балистичките ракети.

„Како одбранбен сојуз, не можеме да ја игнорираме оваа закана. Ракетната одбрана е суштински елемент за основната задача на НАТО за колективна одбрана“, додаде тој, истакнувајќи дека балистичките ракети се широко користени во конфликтите во Украина и на Блискиот Исток.

Системот, наречен Aegis Ashore, се наоѓа во северниот полски град Реџиково и е способен да пресретнува балистички ракети со краток до среден дострел.

НАТО вели дека Егис Ашор е чисто одбранбен. Околу 200 воени лица се стационирани на две локации за пресретнување во Полска и Романија, а базата во романскиот град Девеселу е оперативна од 2016 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја: САД и НАТО се најсериозна закана за глобалниот мир и безбедност