Настани кои ги „тресеа“ социјалните мрежи оваа година (видео)

Сподели со своите пријатели

Фејсбук како и претходните денови објави список на приказни кои го окупираа вниманието на целито свет и кои на оваа мрежа во последните години биле најпопуларни.

Loading...

Листата на теми за кои најмногу се зборувало на Фејсбук изгледа вака.

  1. Избори во САД

Генерално и година дена пред самиот почеток на изборите за нов претседател на САД во 2016 година, оваа тема била најпопуларната на социјалната мрежа

  1. Терористичкио напад во Париз

Скоро целито Фејсбук стана и се обедини за да пружи поддршка за Париз. Многумина ги променија и своите профилни фотографии обојувајќи ги со боите на француското знаме.

  1. Војната во Сирија и бегалската криза

Сирискиот конфликт трае од 2011 година, но оваа година го достигна својот врв. Повеќе од 14 милиони Сиријци ја напуштиле родната земја, а половина милион од нив бараат азил во Европа.

  1. Земјотреси во Непал

Земјотресот кој на 25-ти април го погоди Непал уби повеќе од 8.800 лица и уништи имот на милиони други. Вториот земјторес оваа земја ја погоди на 12-ти мај, предизвикувајќи поголемо разорување. Повеќе од 770.000 лица на Фејсбук се обединија и донираа 15,5 милиони долари помош за настраданите.

  1. Економската криза во Грција

Поголемиот дел од Грците гласаа на референдум против новите позајмувања во јуни, но во јули сепак беше земен нов заем.

  1. Брачна еднаквост
  2. Борба против Исламската држава
  3. Нападите на Шарли Ебдо
  4. Протести во Балтимор
  5. Пукање во Чарлстон

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.