НАСА со 400 милиони долари ќе финансира развој на приватни вселенски станици

Сподели со своите пријатели

Меѓународната вселенска станица орбитира околу Земјата повеќе од две децении, а нејзиниот крај полека се ближи.

Loading...

Ќе остане во употреба до крајот на оваа деценија, најверојатно до 2028 година, по што НАСА повеќе не сака да биде главниот спонзор кој ќе се грижи за одржувањето на инфраструктурата, туку само сака да биде еден од корисниците на вселенските станици.

Тоа е причината зошто, како и во случај на развој на нови вселенски летала со кои американските астронаути сега летаат во вселената (со SpaceX на Маск), тие одлучија да се потпрат на – приватни компании.

 

 

Во НАСА, на тој начин очекуваат приватни компании да развијат и да работат со вселенски станици, во кои ќе им помогнат, вклучително и финансиски.

На почетокот на оваа година, тие го објавија проектот Commercial LEO Destination, кој ќе ги награди приватните компании кои имаат намера да започнат со развој на сопствени вселенски станици со до 400 милиони долари.

Loading...

Во иднина, смета НАСА, повеќе нема да им треба толку голема станица како ISS, туку нешто многу помало за американската вселенска агенција да може да ја плати сумата само за да користи дел од приватната вселенска станица, додека остатокот од станицата може да се изнајмуваат на други корисници (земји, научни институции и сл.).

Според директорот на НАСА за комерцијални летови во вселената, Фил Мекалистер, тие веќе добиле „околу 12 предлози“ за развој на вселенската станица од различни компании – од стартапи до големи авиокомпании и вселенски компании (претходно интерес пројавуваа Спејс Екс, Блу Ориџн, Ербас, Боинг и Локхид Мартин).

 

 

Тој верува дека толку големиот интерес од индустријата покажува дека нивниот план за пензионирање на ISS до крајот на деценијата е точен.

Моментално ги анализираат сите предлози што ги добиле и Мекалистер верува дека до крајот на годината ќе ги објават победниците, односно компаниите што ќе ја добијат нивната финансиска поддршка за развој на вселенски станици.


Loading...