НАСА се соочува со недостаток на вселенски одела, а тие чинат екстремно многу пари

Сподели со своите пријатели

Вселенските костуми на НАСА, направени во 1974 година, чинат помеѓу 15 и 22 милиони долари.

Loading...

Денес, тоа би чинело околу 150 милиони долари.

Бидејќи НАСА оттогаш не доставила ниту еден нов таков костум подготвен за мисијата, тие сега би можеле да останат без вселенски костуми.

Всушност, НАСА сега се сведува на само четири одела ЕВА подготвени за лет.

Од 2009 година, НАСА инвестираше повеќе од 200 милиони долари во развој на вселенски одела, неодамна го претстави прототипот xEMU. Сепак, сè уште нема нова флота од вселенски одела.

Во интервју за „Бизнис инсајдер“, Кетлин Луис, кустос за меѓународни вселенски програми и одела во Националниот музеј за воздух и вселена на институцијата Смитсонијан, рече дека костумите за вселената се толку скапи затоа што се сложени и дека тие всушност се вселенски брод во форма на човек.

 

Loading...

 

„Вселенското одело мора да го заштити астронаутот од вакуумот на вселената, од зрачењето на сонцето и другите тела, а исто така мора да го заштити од честички кои брзо се движат и патуваат до 28.000 милји (28.968 километри) на час, што може да продирајте во костумот. Пружа кислород, комуникации, телеметрија и сè што е потребно на човекот за да преживее, сето тоа завиткано во едно мало вселенско летало во форма на човек”, изјави Луис, пренесува Кликс.

Вселенските костуми што во моментов ги користи НАСА се стари повеќе од 40 години. Осумнаесет костуми беа развиени за програмата Спејс шатл во 1974 година. Костумот број 1 се користеше само за сертифицирање, додека костумот 2 беше уништен за време на тестирање на Земјата.

 

 

Два костума беа изгубени во катастрофата „Челинџер“ во 1986 година, а другите две во катастрофата во Колумбија во 2003 година. Најновата загуба на вселенското одело беше единицата 17, за време на несреќата на товарната мисија SpaceX-7.

Точните трошоци за замена на оваа единица не се познати, но проценките се движат до 250 милиони долари. Штетите на преостанатите 11 одела растат, а седум се во различни фази на реновирање и одржување.

Loading...

Тоа остава само четири вселенски одела подготвени за летање во Меѓународната вселенска станица.

 

 

Всушност, првото патување во вселената за жени во НАСА беше одложено затоа што вселенската станица имаше само едно средно одело. Оваа пресвртница конечно се случи кога НАСА испрати школка со среден труп да се вклопи во постојното поголемо одело.

НАСА инвестираше околу четвртина милијарда долари во развој на xEMU одела за својата програма „Артемис“, која планира да ги врати луѓето на површината на Месечината до 2024 година, со цел на крајот да заминат на Марс.

„Постои апсолутно чувство на итност, не само затоа што бројот на одела е релативно мал, туку и компонентите што ги користиме за да ги одржуваме здравите костуми. Одличен пример за тоа се сензорите за јаглерод диоксид. Дизајнот што му одговара во моментов е наследен, а некои нејзини компоненти веќе не се произведуваат. Некои добавувачи кои ги направија овие компоненти веќе не постојат. Така, денес СО2 сензорот е одличен пример за компонента каде што заменскиот дизајн, кој ќе работи и за постојните и за новите костум, во основа би бил замена компатибилна со двата дизајни на костуми “, рече Џеси Бафингтон, раководител на истражување за развој на системи ЕВА во вселенскиот центар Џонсон на НАСА.

Најскапата компонента на вселенското одело, вели Луис, се ракавиците.

Loading...

 

 

Тие се најсложени затоа што на астронаутите им треба умешност да ја завршат работата во вселената. Внатрешноста на нараквицата има систем на макари и жици што ја држат заедно, а однадвор има систем на топлински радијатори, што му овозможува на астронаутот да ги загрева рацете.

„Ракавиците се неверојатна и сложена компонента, но облеката под притисок, вклучително и нараквиците, е поевтина од системот за одржување на животот. Ранецот што се носи на задниот дел од телото е многу компресиран со технологии кои се движат од одржување на температурата до отстранување на јаглерод диоксид и продолжуваат да изврши притисок врз самиот костум“, рече Бафингтон, пишува „Бизнис инсајдер “.

Одење на Марс, вели Луис, се разликува од одење по Месечината. Околината е различна и постојат различни опасности. Затоа, мора да се земат предвид сите околности и можни движења на астронаутите при правење одела.

Loading...

„Затоа, потребно е да се инвестираат многу пари во нивно производство. Сите овие долари се трошат тука на земјата и се враќаат кај нас на начини што на крајот имаат корист за целото човештво и даночните обврзници во оваа земја. Ние исто така ги намалуваме бариерите за влез од комерцијална перспектива. Со вклучување на повеќе компании и нивната конкуренција во иновации може да ја намали таа цена“, вели Бафингтон.

Во обид да развие технологија по пониска цена, НАСА често поставува предизвици во дизајнот за иновации, понекогаш во партнерство со дизајнери и компании кои најмногу импресионираат. Во предизвикот за ракавици за астронаут во 2009 година, Тед Саутерн, како вицешампион, освои награда од 100.000 долари. Тој и неговиот партнер Николај Моисејев, водечки руски инженер за вселенски костуми, ги искористија своите профити за да формираат Final Frontier Design.

 

 

Loading...

„Ние ја основавме компанијата пред околу 10 години и цело време соработувавме со НАСА на компонентите на костумот ЕВА. НАСА е нашиот најголем клиент и досега ги снабдувавме со прототипови на компоненти на костум, вклучувајќи ракавици, лактот, склопови на рамената, делови и парчиња, но само во последните две години се фокусиравме на спојување на целиот систем“, рече Саутерн, додавајќи дека очекува нивниот развој на костуми да биде во мултимилионски опсег, но се надева дека нивниот систем на ЕВА костуми ќе биде околу 2 милиони долари по тужба, или уште помалку.

Иако НАСА официјално не ја објави единечната цена на новиот костум xEMU, сигурно е дека нивните трошоци ќе бидат многу поголеми.

„Ако требаше да го земеме дизајнот на денешниот костум и да репродуцираме копии од тие одела, веруваме дека тоа ќе не чини од 15 до 25 милиони долари по единица. Сепак, веруваме дека дизајнот што денес го развиваме со xEMU не треба да остане само тој опсег, ние всушност веруваме дека конкуренцијата и иновациите што ги поттикнавме ќе ги намалат трошоците по единица“, рече Бафингтон.

Саутерен верува дека на светот му се потребни поевтини вселенски одела, бидејќи тој верува дека е неизбежно да „се прошириме над површината на Земјата“.

„Ние мора да ги користиме ресурсите на вселената за да ја одржиме нашата планета здрава и жива. Без разлика дали станува збор за вселенски одела или ракетна технологија или средства за живот во микрогравитација, мислам дека сите овие работи се важни за иднината на човештвото”, рече тој.

Loading...

Leave a Reply