НАСА планира утре да лансира мега ракета кон Месечината

Сподели со своите пријатели

По два неуспешни обиди, НАСА планира да ја лансира својата нова мега ракета од Кејп Канаверал на Флорида до Месечината утре рано наутро, помалку од една недела откако масивната машина ги издржа налетите на моќниот ураган.

Loading...

„Изгледа дека нашето време е дојдено. Се надеваме дека тоа ќе биде среда“, рече Мајк Сарафин, менаџер на одложената мисија Артемис 1 во седиштето на НАСА.

Орион ќе носи симулирана екипа од тројца

Мисијата Артемида 1, шестнеделен пробен лет без астронаути, е првиот чекор во плановите на американската вселенска агенција да воспостави долгорочна лунарна колонија на Месечината, како отскочна даска за уште поамбициозни идни патувања со екипаж на Марс.

Тоа е првиот пробен лет на огромната двостепена ракета Space Launch System (SLS) и нејзината беспилотна капсула Орион.

Иако на бродот нема да има луѓе, Орион ќе носи симулиран екипаж од тројца – еден машки и две женски кукли – опремени со сензори за мерење на нивото на радијација и други стресови што би ги доживеале астронаутите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон ако Apple и Google го забранат Twitter

Наведена како најмоќната и најсложената ракета во светот, SLS е најголемиот нов систем за вертикално лансирање изграден од американската вселенска агенција откако Сатурн V полета на Месечината за време на програмата Аполо во 1960-тите и 1970-тите.

Именувана по сестрата близначка на Аполо од античката грчка митологија, новата вселенска програма е развиена 50 години откако луѓето последен пат стапнале на лунарната почва.

Првото лансирање на SLS во среда во 1:04 часот по локално време

Првото лансирање на ракетата SLS е закажано за среда во 01:04 часот по локално време, со можно лансирање од два часа.

Loading...

Во познатиот вселенски центар Кенеди, одбројувањето веќе започна.

Полетувањето е закажано помалку од една недела по минувањето на ураганот Никол, кој ракетата успешно го преброди во вселената на лансирната рампа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гугл го менува начинот на пребарување: Ова се промените!

Официјалните лица во моментов го проценуваат потенцијалниот ризик од штета поврзана со ураганот.

Тоа е тенка лента како заптивната смеса, наречена RTV, која ја опкружува капсулата Орион на врвот на ракетата и ја прави поаеродинамична.

Експертски тимови истражуваат дали РТВ може да се олабави при стартување и да предизвика проблеми.

Затоа, поставени се два датуми за лансирање на резервни копии – 19 ноември и 25 ноември.

Временската прогноза е поволна

Временската прогноза е поволна. Метеоролозите велат дека има 90 отсто шанси за поволни временски услови во моментот на лансирањето.

На крајот на септември, ракетата мораше да биде транспортирана назад во зградата за да се заштити од ураганот Иан, кој во тоа време му се закануваше на брегот на Флорида.

Loading...

Пред овие лоши временски услови, два обиди за лансирање беа откажани, но од технички причини.

Првиот дефект е поврзан со неисправен сензор, а вториот со истекување на гориво при полнење на резервоарот за ракета.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гугл го менува начинот на пребарување: Ова се промените!

НАСА потоа го замени печатот и ги измени своите процедури за да избегне термички шок колку што е можно повеќе.

Полнењето на резервоарот треба да започне во вторник попладне.

Се очекува лансирањето од брегот да го следат околу 100.000 луѓе, имајќи предвид дека ракетата треба да го осветли ноќното небо.

Доколку полетувањето во среда биде успешно, мисијата се очекува да трае вкупно 25 и пол дена со спуштање во Тихиот Океан на 11 декември.

НАСА смета на успешна мисија откако ја развиваше ракетата SLS повеќе од една деценија.

До крајот на 2025 година има намера да инвестира повеќе од 90 милијарди долари во својата нова лунарна програма.

Loading...

Артемида 2 би требало да биде како повторување на првата мисија, но овој пат со астронаути, а реализацијата се очекува во 2024 година.