26.08.2019 05:30

НАСА го истражува првиот злочин во вселената


НАСА ги истражува тврдењата дека астронаутот Ен Меклејн пристапувал до банкарската сметка на неговата поранешна партнерка од Меѓународната вселенска станица.

Можеби тоа е првиот извештај за кривично дело извршено во вселената.

loading...

МекКлејн признава дека пристапила по барање на ИС, но ги негира сите обвинувања, пренесува БиБиСи, повикувајќи се на напис на Њујорк Тајмс.

Нејзиниот поранешен партнер Самер Ворден, наводно, поднел тужба до Федералната комисија за трговија.

Таа за Њујорк Тајмс рекла дека открила што се случува откако станала љубобитна како Меклејн ги знаела деталите за тоа како ги троши парите, иако биле раздвоени и МекКлејн орбитира околу Земјата.

Астронаутот, кој се врати на Земјата, преку адвокатот изјави за Њујорк Тајмс дека само се грижи дали финансиите на семејството се во ред и има доволно пари за да ги плати сметките и грижата за синот на Варден, кого заедно го подигале пред разделбата.

Меклејн тврди дека ја користела истата лозинка што секогаш ја користела за време на нивната врска и не му било кажано да престане да пристапува во банкарската сметка на Ворден, пренесува Дејли Меил.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments