Нарушено примирје меѓу Израел и палестинските екстремисти

Сподели со своите пријатели

Во обид да се стави крај на тридневниот вооружен конфликт меѓу Израел и екстремистичката организација Палестински исламски џихад (ПИЈ) во Појасот Газа, во кој беа убиени десетици Палестинци, синоќа во 23:30 часот по локално време стапи на сила прекинот на огнот.

Loading...

Силниот ракетен истрел од Газа врз Сдерот, Ашкелон, Бершеба и другите локални заедници продолжи до неколку минути пред 23:30 часот.

Само осум минути подоцна ракетите полетале кон Израел, јавуваат израелските медиуми.

„Јерусалим пост“ наведува дека биле истрелани ракети во правец на израелските населби во близина на границата со Газа, со што се нарушува прекинот на огнот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија следната година ја чека рецесија

Сирените за воздушен напад не престануваат да се огласуваат во израелските градови во близина на границата со Појасот Газа, а според првичните информации, еден проектил го соборил израелскиот противвоздушен систем „Железна купола“ над градот Сдерот, пренесува „Тајмс оф Израел“.

На почетокот не беше јасно дали овие напади значеа дека прекинот на огнот е прекршен и дека борбите ќе продолжат, имајќи предвид дека претходните израелски операции во Појасот Газа на сличен начин завршија со прекини на огнот, во кои имаше извесна размена на оган и по договорот стапил во сила.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австрија воведе гранична контрола кон Словачка

Израелските воени сили не ризикуваа и најавија дека и покрај прекинот на огнот до утрото ги ограничуваат собирите и активностите на јавни места и во областите од кои се истрелани ракетите.

Медиумите објавија дека прекинот на огнот, со посредство на Египет, вклучува и ветување на Египќаните да се вклучат во ослободување на неколку истакнати членови на ПИД кои се во израелски притвор.

Loading...

Тридневниот вооружен конфликт во Појасот Газа беше најжестокиот израелско-палестински судир од минатогодишната 11-дневна војна меѓу палестинскиот Хамас и Израел и ги наруши животите на стотици илјади Палестинци, дополнително придонесувајќи за уништувањето и сиромаштијата во Газа. Стрип, пренесува АП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан сака да ги спречи досега најсилните европски санкции против Русија

Палестинското Министерство за здравство соопшти дека бројот на загинатите во израелските напади се искачи на 41, а меѓу жртвите има 15 деца и четири жени, јави претходно Анадолија.

Во истото соопштение беше наведено дека бројот на повредени се искачи на 311, но не се дадени детални информации за тежината на повредите.

Владејачкиот Хамас во Газа остана настрана, веројатно стравувајќи од израелски репресалии и поништување на економските договори со Израел, вклучително и издавање на израелски работни дозволи за илјадници жители на Газа.