Направете спреј за чистење на каменец и мувла! Тврдоглавите дамки ќе станат минато со оваа домашна повеќенаменска алатка!

Сподели со своите пријатели

Овој повеќенаменски спреј со лимон, цитрон и оцет може да се користи за чистење на скоро секој агол од домот, од бањата до кујната

Loading...

Ова моќно сретство е одлично во борбата против мувла и бактерии. Грижете се за чувствителните површини бидејќи сретството може да ги кородира. Е ви треба шише со спреј и газа, како и основните состојки за повеќенаменската течност.

Состојки:

1 лимон

1 цитрон

250 мл бел оцет

Чаша вода

 

Loading...

 

Подготовка:

Исцедете го лимонот и цитронот, потоа процедете го преку газа за да ја отстраните пулпата. Потоа измешајте го сокот со оцет и вода и истурете во шише со спреј. Протресете добро за да се соедини течноста.

Попрскајте ја површината што сакате да ја исчистите, почекајте неколку минути и избришете ја со сува крпа. За наноси од бигор околу чешмата или мувла околу кадата, почекајте најмалку 10 минути за прскањето да профункционира соодветно. Потоа исчистете со стара четка за заби или четка за чистење. Исплакнете добро со вода.


Leave a Reply