Направете лесни бели коцки! Едноставна торта што секој ја сака! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Мекиот бисквит кој потсетува на слаткарница и топениот путер ја прави оваа торта прекрасна. Но, овој рецептс не само што освојува со својот вкус, туку и со својот нежен изглед. Ова е торта што не е тешко да се направи со малку напор. Потребни ви се едноставни состојки кои ги имате дома и кога ќе се соберат ќе добиете десерт на кој нема да можете да одолеете.

Loading...

3 жолчки од јајце

1/2 лажичка екстракт од ванила

1/4 лажиче сол

120 гр шеќер

80 мл млеко

100 гр брашно за торта

1/2 лажичка прашок за пециво

Loading...

40 мл масло

3 белки од јајца

1/4 лажичка сок од лимон

Повеќе:

150 гр путер

40 гр шеќер

 

Loading...

 

Подготовка:

Изматете ги жолчките, а потоа додадете ванила, сол, шеќер (60 гр.) И соединете. Потоа истурете го млекото, промешајте, потоа додадете го просејуваното брашно и прашокот за пециво. Промешајте добро за да се скршат сите грутки. Потоа истурете го маслото и измешајте. Во друг сад изматете ги белките, потоа додадете сок од лимон и шеќер (60 гр.). Истурете ја смесата во калап обложен со хартија за печење.

Посипете ја смесата малку, па протресете го калапот. Печете на 160 ° C околу 30-35 минути. Веднаш извадете ја тортата од калапот и оставете да се излади.

Изматете го маргаринот, па додадете го шеќерот и добро измешајте со миксер. Премачкајте ја тортата со оваа смеса. Оставете еден час во фрижидер да се излади.

 

 

Loading...

Leave a Reply