Направено првото селфи од вселената (фото)

Сподели со своите пријатели

Првото селфи од вселената е направено на браната Хувер Дам во американската држава Невада во присуство на повеќе од 200 луѓе.

Loading...

Фотографијата е направена со фотоапарат со огромна резолуција „ Deimos-2 “ и специјална видео камера Ирис, кои биле поставени на Меѓународната вселенска станица. Движејќи се во орбитата на височина од 600 километри, фоторапаратот ја зумирал локацијата за фоторафирање и снимен е спектакуларен панорамски поглед. Снимката дополнително е подобрена со посебни уреди кои овмозможуваат сликање на крупни кадри на секој од гостите.

Повеќе од 200 среќници од целиот свет – победници на натпреварување организирано од Хајнекен, бизнис парнетрите и претставници на медиумите, биле во прилика директно од настанот да го споделат овој историски момент на социјалните мрежни.

Првото селфие од вселената го направи Хајнекен и тоа во рамки на ексклузивниот настан под нас „Спајфи“ („Spyfie“). Проектот е покренат во рамки на дологодишното партнерство со франшизата култни филмови за Џејмс Бонд.

689564_event_ff

За оваа револуционерна фотографија, Хајнекен склопил партнерство со компанијата „ UrtheCast “, иноватори на полето на фотографирањето на планетата Земја.

Целта на компанијата „Спектра“ е на луѓето да го приближиме светот на Бонд и ние сме горди што успеавме да го направиме тоа. Од можноста фановите да добијат пристап до ексклузивната содржина од снимањето на филмот, преку рекламите со Даниел Крег кои премиерно ги прикажувавме на Фејсбук, заклучно со единствениот проект Спајфи, кампањата Спектра ги постави највисоките стандарди во креирањето на глобалните кампањи – вели Ханс Ерик Тујт, директор за спозорства во компанијата Хајнекен.

 

Кога на почетокот на годината Хајнекен не контактираше со оваа идеја, со воодушевување прифативме. Овој селфи ги демонтрираше можностите на овој фотоапарат на навистина оргинален начин истакнувајќи го она што нашите камери и технологија не можат да го пружат – вели Скот Ларсон, извршен директор на компанијата UrtheCast.

Освен што веќе руши рекорди на благајните во британија, филмот ги надмина рекордите кога е во прашање придходот од прикажување во првата недела, како и заработката на почетокот од прикажувањето.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.