Наместо АРМ и ЕБР, мигрантите на Табановце ги пречекаа граѓански активисти (фото)

Сподели со своите пријатели

Со два воза од Гевгелија, ноќеска на граничниот премин Табановце Железница, пристигнаа близу 700 мигранти кои во последните 24 часа беа заглавени во пограничната зона Игумени на македонско грчка страна.

Loading...

11895092_10207906182354766_8543946511244887935_o

 

Иако во медиумите се тврдеше дека од Гевгелија се пропуштаат само ранливи категории на мигранти, т.е жени и деца, во синоќешните возови, од Гевгелија допатува мешан состав на мигранти, кои беа пречекани од граѓанските активисти, при што им беше понудена храна, по некоја прекривка и овошје. Водата според граѓанските активисти била донирана од локалното население на Табановце.

11894504_10207906182234763_2879919784565665210_o

Мигрантите до раните утрински часови останаа да преспијат на граничниот премин Табановце, откако од српска страна немаше пропуст кон Миратовац, од каде мигрантите со автобуси се транспортираат до прифатниот центар во Прешево.

11903711_10153203432113655_5753206207681326465_n

Според исказите на локалното население во Табановце, ноќеска на српската страна, имало повеќе од педесетина полицајци што е невообичаено, но, со оглед на новите мерки од македонска страна, локалците велат дека најверојатно, Србите очекувале големиот бран бегалци одеднаш да пристигне на нивна страна.

Loading...

На преминот Табановце, и покрај најавите на Владата за воведување кризна состојба и на северната граница, не биле воочени трупи на АРМ и Единицата за брзо распоредување на МВР.

 


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.