16.05.2019 13:05

Најскапиот зајак продаден за 91 милион долари


Скулптура на американскиот уметник Џеф Кунс продадена е за 91,1 милион долари на аукција во Њујорк, што е рекордна цена за дело на еден жив уметник.

Зајакот на дување излиен во челик (1986) продаден е на личноста која била во салата на аукциската куќа „Кристи“, што е необични за купување на дела кои достигнуваат толку висока цена.

loading...

Конс го соборил рекордот кој го држел британскиот уметник Дејвид Хокни. Неговата слика од 1972 година „Протретот на уметникот (Базен со две фигури)“ достигна цена од 90,3 милиони долари во ноември минатата година.

Фото: Printscreen Youtube/Showcase


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments