Најскапа крава во светот: Продадена е за над 4 милиони долари (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

На аукција во Бразил вредноста на една крава достигна дури 4,38 милиони долари.

Loading...

Во значаен настан во областа на земјоделските и сточарските аукции, кравата Viatina-19 FIV Mara постави нов рекорд како најскапа крава некогаш продадена на аукција.

Извонредната крава заработи неверојатни 4,38 милиони долари во Арандо, Сао Паоло, Бразил.

Оваа невидена продажба ја истакнува огромната вредност на врвните генетски примероци на пазарот на добиток, особено во ценетата раса Нелоре.

Продажбата на Viatina-19 FIV Mara ја истакнува репутацијата на добитокот Нелоре не само во Бразил, туку и на глобалната сцена.

Со импресивни карактеристики вклучувајќи светло бело крзно, лабава кожа и истакната туберозна грпка, кравите Нелоре се познати по нивната толеранција на топлина и способноста да напредува на сточна храна со слаб квалитет.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бебе за прв пат проба пица, нејзината реакција воодушеви милиони

Покрај тоа, тие се отпорни на болести, многу продуктивни, даваат многу млеко и се многу ретки.

 

Loading...