Најсилната технолошка компанија во земјата ја напушта Русија

Сподели со своите пријатели

Матичната компанија на најсилната руска технолошка компанија Yandex сака да ги прекине сите врски со таа земја за да ги заштити своите нови компании од последиците на војната во Украина.

Loading...

Ова може да ги попречи плановите на Путин да развие домашни замени за високотехнолошките стоки кои доаѓаат од Запад, пишува Њујорк Тајмс.

„Јандекс“, холандска компанија која често се нарекува „руски Гугл“, ќе ги однесе своите најперспективни нови технологии на пазарите надвор од Русија и ќе ги продава постоечките деловни операции во земјата, вклучувајќи го популарниот интернет прелистувач, фирмите за испорака на храна и апликациите за такси превоз, рекоа тие. луѓе вклучени во продажбата на компанијата, пренесува Индекс.

Според нив, планот на компанијата е да се заштити од домашниот руски пазар и катастрофалниот ефект на западните санкции, кои би можеле да се прелеат на компании надвор од Русија.

Тие додадоа дека по инвазијата на Украина, развојот на нови технологии, како што се самоуправувачките автомобили, вештачката интелигенција и „клауд“услугите стана невозможен.

Ваквите операции кои бараат пристап до западниот пазар едноставно би пропаднале.

Руската филијала на Yandex ќе продолжи да ги нуди истите производи во земјата под нови сопственици, рече друго лице запознаено со ова прашање, но не е јасно дали продажбата ќе се реализира.

Имено, компанијата мора да добие одобрение од Кремљ за пренос на лиценци за технологија регистрирани во Русија надвор од земјата, изјави еден од инволвираните.

Loading...

Исто така, ќе треба да најде купувачи, најверојатно во Русија, за да го пренесе бизнисот, а целокупниот план за реструктуирање ќе треба да биде одобрен од акционерите на Yandex.

Планот на Yandex моментално е поддржан од Алексеј Кудрин, генералниот ревизор на руската влада и доверлив човек на Путин.

Кудрин, еден од ретките истакнати економски либерали кои останаа во руската влада, работи неформално за компанијата, но се очекува да преземе менаџерска улога во иднина.

Се очекува Кудрин да се сретне со Путин оваа недела за да разговара за иднината на Yandex и други теми, изјави еден извор за Тајмс.

Западните санкции веќе успеаја да нанесат голема штета на некогаш успешната компанија. Цената на акциите на Yandex со кои се тргува Москва падна за 62 отсто во изминатата година.

Акциите на компанијата на берзата во Њујорк изгубија повеќе од 20 милијарди долари во вредност пред берзата Насдак да го прекине тргувањето по руската инвазија.

Илјадници вработени во „Јандекс“ ја напуштија Русија од почетокот на инвазијата.

Во март, тогашниот заменик извршен директор на компанијата, Тигран Кудавердјан, во објава на Фејсбук ја нарече инвазијата „монструозна војна“.

Loading...

И покрај тоа, Европската унија во март воведе санкции против Кудавердјан поради улогата на Yandex во промовирањето на воениот наратив на Кремљ.

Неговиот шеф, основачот на компанијата со седиште во Израел, Аркадиј Волож, беше погоден со санкции неколку месеци подоцна.

И двајцата дадоа отказ од компанијата за да и овозможат да продолжи со работа во Европа.