Најпродаваниот компјутер на сите времиња: Commodore 64 наполни 40 години

Сподели со своите пријатели

Пред 40 години, Commodore го издаде домашниот компјутер Commodore 64, кој постави рекорди во продажба, ја потресе американската индустрија за видео игри и го претстави програмирањето на една генерација деца ширум светот.

Loading...

Само една година откако го запрепасти светот со Commodore VIC-20, кој ги скрши ценовните бариери во домашниот компјутерски простор, Commodore ја зголеми предноста со Commodore 64, кој вклучуваше импресивни звучни способности, графика базирана на sprite и неверојатни 64 килобајти ( KB ) меморија за подеднакво шокантна цена од 595 долари (околу 1.804 долари денес, приспособена за инфлација).

Всушност, имањето 64 KB RAM во компјутер под 600 долари беше толку огромна работа што стана дел од името на компјутерот: Commodore 64.

Неговата ниска цена, која ги намали слично опремените машини од Atari, Apple, Radio Shack и Texas Instruments , совршено усогласен со слоганот на основачот на Commodore Џек Трамиел, „Компјутери за масите, а не за класите“.

Commodore ги заокружи своите спецификации со процесорот MOS 6510 кој работи на 1 MHz и голем број прилагодени чипови како што се видео чипот VIC-II и чипот MOS 6581 „SID“ кои може да произведат импресивна полифонична музика и звучни ефекти.

Како евтин домашен компјутер, Commodore 64 првенствено се натпреваруваше со линијата на компјутери Atari 800, TI-99/4A, серијата Apple II и до одреден степен IBM PC во САД. Во ОК се спротивстави на ZX Spectrum и BBC Micro. Со Commodore 64, тастатурата и главниот компјутер се комбинирани во една единица.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Твитер го потврди протекувањето на податоци на 5,4 милиони профили

Повеќето луѓе со Commodore 64 го поврзаа компјутерот со домашен телевизор или монитор со композитен екран. Доколку пишуваат какви било програми на вградениот програмски јазик Commodore BASIC, тие би ги зачувале на дискот од Commodore 1541 — или на касета, користејќи го уредот Commodore 1530 Datasette.

Комерцијалниот софтвер дојде на касети, диск или ROM касети. Иако Commodore 64 беше способен персонален компјутер за апликации за продуктивност како што се обработка на текст и табеларни пресметки, многу луѓе (особено деца) го користеа првенствено како конзола за игри.

Loading...

C64 дојде со две вградени порти за џојстик компатибилни со Atari, што го олеснуваат играњето ако веќе поседувавте џојстик со едно копче во стилот Atari 2600 (кој беше достапен во САД во тоа време).

Ако се движите низ списокот на популарните игри со бази на податоци на Lemon 64 на најдобрите C64 игри, ќе видите дека насловите на C64 опфаќаат широк опсег на жанрови, вклучувајќи акција, RPG, симулација, стратегија, авантура, платформер и многу повеќе.

Популарните игри C64 вклучуваат Maniac Mansion, Zak McCracken, Sid Meier’s Pirates!, M.U.L.E., Ultima серијата, Bruce Lee, IK+, Turrican и Bubble Bobble, меѓу многу други. Со текот на годините, издавачите објавија неверојатен број игри – преку 4.000 – за C64 од вкупно над 10.000 софтверски наслови).

И платформата C64 не е технички мртва: обожавателите на ретро продолжуваат да развиваат нови Commodore 64 игри денес. Commodore 64 беше успешен од самиот почеток, брзо се продаваше.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Твитер го потврди протекувањето на податоци на 5,4 милиони профили

Помеѓу 1983 и 1986 година, Commodore 64 освои 30-40% од американскиот пазар на персонални компјутери. Проценките за продажните бројки на Commodore 64 варираат во голема мера (и нема цврсти записи за анализа), но некои веруваат дека во текот на својот 11-годишен животен век, Commodore продаде 12,5-17 милиони единици C64.

До денес, Гинисовата книга на рекорди го наведува Commodore 64 како најпродаваниот единствен десктоп компјутерски модел досега објавен. Квалификаторот за „десктоп“ е важен затоа што некои компјутери оттогаш, како што се iPad, iPhone или Raspberry Pi, го надминаа C64, во зависност од тоа како сметате.

Сепак, C64 беше исклучително успешен за своето време. Една од причините за огромниот број на продажби беше тактиката на Commodore да ги намалува конкурентите со сè пониски цени.

По агресивните намалувања на цените на Commodore, C64 ја истисна Texas Instruments од домашниот пазар на компјутери и делумно го забрза познатиот деловен неуспех на Atari во 1983 година, што доведе до пад на видео игрите во Северна Америка.

Loading...

Низ сето тоа, Commodore се одржа, а C64 остана популарен во Европа. Со текот на годините, Commodore произведе неколку варијации и проширувања на Commodore 64, вклучувајќи ги Commodore 64C, Commodore SX-64, Commodore 64 Games System и Commodore 128.

Commodore го прекина производството на Commodore 64 во 1994 година кога Commodore банкротира . Денес, многу луѓе кои пораснале со Commodore 64 како нивен прв компјутер или конзола за игри со задоволство гледаат на него како важен и формативен дел од нивното детство. Commodore 64 не само што беше одличен компјутер во 1980-тите, туку и денес е забавно да се игра. Многу од неговите најдобри игри се безвременски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Твитер го потврди протекувањето на податоци на 5,4 милиони профили

Ако сакате да користите вистински Commodore 64 денес, можете да се обидете да пребарувате на eBay или да побарате од постарите членови на семејството и пријателите да видат дали имаат таков на таванот.

Пред да купите еден од оригиналните кафеави модели, проверете дали е обновен или сертифициран да работи бидејќи многу стари C64 не работат без поправка.

Исто така, насочете се кон светло-беж моделот Commodore 64C ако е можно, кој има тенденција да биде посигурен од претходната единица. Ако не сакате да одите по вистинскиот хардверски пат, достапни се и други опции.

Amazon продава минијатурна реплика на C64 што можете да ја прикачите на вашиот HDTV сет. Со вклучениот USB џојстик, можете да играте избор на класични игри кои се вградени.

Можете исто така бесплатно да го имитирате Commodore 64. Доколку претпочитате локално решение, можете да го преземете и стартувате познатиот емулатор Commodore 64 наречен VICE за Windows, Mac или Linux. Постојат C64 емулатори достапни и на Android.

Или ако не сакате да инсталирате ништо, можете да се обидете да го користите Commodore 64 директно во вашиот прелистувач на речиси секоја модерна платформа. Можете дури и да влечете и спуштате слики од дискот во прозорецот на прелистувачот за да играте игри.

Loading...