Најпознатата кукла во светот слави 65 години. Дали знаете како е создадена Барби?

Сподели со своите пријатели

Куклата чии (пре)мали стапала оставија голем културен белег на современиот свет не покажува знаци на избледување со нејзините 250 различни работни места – таа беше астронаут, врвен менаџер и претседателски кандидат, а на 9 март ќе наполни 65 години.

Loading...

Инспирација за создавањето на иконската играчка Mattel и оригиналната Барбика со руса коса во црно-бел костим за капење и со малку коси очи во 1959 година беше Барбара, ќерката на нејзината креаторка Рут Хендлер.

Таа го дизајнираше за да го искористи примерот на кукла за да ѝ покаже на ќерка си како, ако сака, може да избере што ќе прави во животот.

 

blonde-haitred Barbie doll photo
Photo by Sandra Gabriel

 

Од самиот почеток, Барби ги охрабрува младите девојки да ги следат своите соништа, а нејзината долга листа на достигнувања во кариерата треба да ги потсетува девојките дека можат да станат и да прават сè што сакаат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бебе за прв пат проба пица, нејзината реакција воодушеви милиони

Најпознатата кукла во светот се најде и на престижната листа на Форбс за најмоќни жени во светот.

Влијателно деловен магазин ја вклучи на листата бидејќи од 1959 година Барби ја симболизира женската сила која го менува светот на подобро.

Loading...

Барби денес има 250 различни работни места, а меѓу другото била и астронаут, топ менаџер и претседателски кандидат.

Со текот на годините, Барби беше и рапер (1992), циркузант (1994), претставник на Авон (1999), матадор (1999), наставник по знаковен јазик (1999), падобранец (2000) и консултант во маркетинг компанијата Мери Кеј (2003), астрофизичар (2019)…

„Барби на почетокот беше повеќе еднодимензионална и прилично нереална. Денес, имаме многу кукли Барби, а нашата компанија има поинаков поглед на овој бренд“, изјави извршната потпретседателка на Mattel и главен директор на брендот Лиза Мекнајт за Reuters во седиштето на Mattel Design Center во Лос Анџелес.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ако не користите мобилен додека јадете во овој ресторан, добивате гратис вино

Денес, куклите Барби на пазарот се нудат во 35 нијанси на кожа, имаат 97 различни фризури и девет типови на тело.

Меѓу нив се кукли во инвалидски колички, кукли со Даунов синдром, оние кои боледуваат од витилиго, големи кукли Барби и оние кои се родово неутрални.

 

girl in red and white dress dancing
Photo by Sean Bernstein

 

Комерцијалниот успех на филмот „Барби“ од 2023 година, во режија на Грета Гервиг, со Маргот Роби и Рајан Гослинг во главните улоги, исто така придонесе за развојот на брендот.

Loading...

По премиерата на филмот, продажбата на куклата скокна за 16 отсто во третиот квартал.

Разликата е за 605 милиони долари повеќе во однос на истиот период лани.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Верувале или не може да се живее во 8 квадрати и тоа изгледа вака! (ВИДЕО)

„Толку сум благодарна што не пораснав со Барби“, рече активистката за женски права Глорија Стајнем во документарниот филм за Барби од 2018 година.

„Барби беше сè што не сакавме да бидеме и ни рекоа да бидеме“, додаде таа опишувајќи ја нејзината феминистичка борба која се залагаше за еднаквост во шеесеттите и седумдесеттите.

И денес некои ја поврзуваат куклата со нереални пропорции на телото, родови улоги и евроцентрични стандарди за убавина, но работите во меѓувреме се сменија.

Оние кои се однесуваат на производството останаа исти, имено рачното сликање на кукли и користењето на истите машини за шиење кои постојат од 1959 година.

„Денес најважното нешто за нас е да размислиме и да се консултираме со различни заедници кога дизајнираме“, рече Ким Кулмон, постар потпретседател за дизајн на Mattel.