Најниска излезност на изборите во Иран од Исламската револуција

Сподели со своите пријатели

Според неофицијални извештаи, излезноста на парламентарните избори во Иран одржани на 1 март е околу 40 отсто, што е најниска излезност од Исламската револуција во 1979 година, пренесува Ројтерс.

Loading...

Изборите се гледаат како тест за легитимноста на свештеничкиот естаблишмент.

Повеќе од 61 милион луѓе во Иран имаа право да гласаат меѓу 15.000 кандидати за 290-члениот парламент и за Собранието на експерти, влијателниот совет кој го избира врховниот лидер на Иран.

Со умерените и тврдокорните конзервативци на маргините и реформистите кои ги нарекоа изборите на 1 март неслободни и нефер, натпреварот во суштина беше меѓу тврдокорните и конзервативците од грасрут кои прокламираат лојалност кон исламските револуционерни идеали, пишува Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Во текот на денот се очекува МВР да ги објави официјалните бројки за излезноста.

На властите во Техеран им требаше голем одзив за да го поправат својот легитимитет, тешко оштетен откако антивладините протести во 2022 и 2023 година се претворија во најголемите политички превирања од Исламската револуција.

Официјалните анкети, сепак, покажаа дека само околу 41 отсто од Иранците ќе имаат право на глас.

Се чини дека тоа е случај, пренесува Ројтерс, бидејќи весникот Хамшахри објави дека на изборите излегле повеќе од 25 милиони луѓе, или 41 отсто од гласачите со право на глас.

Loading...

Излезноста на парламентарните избори во 2020 година во Иран беше 42,5 отсто, додека во 2016 година на изборите учествуваа околу 62 отсто од гласачите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Изборите се совпаднаа со растечката фрустрација поради економските проблеми на Иран и ограничувањата на политичките и социјалните слободи.

Ова се први избори по смртоносните национални протести што избувнаа по смртта на Махса Амини во притвор во септември 2022 година.

Амини беше приведенa од полицијата поради наводно непочитување на иранските закони за хиџаб.

Експертското собрание од 88 пратеници, чии членови се избираат со мандат од осум години, има задача да го назначи следниот врховен лидер.

Со оглед на тоа што сегашниот врховен водач Али Хамнеи има 84 години, следното собрание можеби ќе треба да го назначи неговиот наследник.

Аналитичарите и активистите рекоа дека изборите биле „наместени“ бидејќи само на кандидатите проверени и одобрени од Советот на чувари им било дозволено да учествуваат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!

Тоа тело се состои од шест свештеници и шест адвокати назначени директно и индиректно од Хамнеи.

Loading...

Во десетици аудио и писмени пораки испратени до иранскиот сервис на Радио Слободна Европа, многумина велат дека одлучиле да не излезат на гласање, бидејќи изборите, како што рекоа, биле „бесмислени“.

Во пресрет на изборите, властите уапсија неколку лица за наводно повикување на бојкот.