Најмистериозните луѓе во светот! Нивните животни приказни и денес се фасцинантни! (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

И овој пат ќе пишуваме за мистерии … Овој пат не за некои историски или генерално мистериозни настани, туку за мистериозни луѓе за кои дури и денес нема информации за тоа кои се, од каде се, итн.

Loading...

Едноставни личности… со кои се поврзани разни мистерии неразбирливи до денес.

 

 

Господин Шушани

(? – 1968) е прекар на мистериозен еврејски учител, чии ученици подоцна станале високо ценети луѓе во повоена Европа. Меѓу неговите студенти се, на пример, Емануел Левинас, француски филозоф и Ели Визел, добитник на Нобеловата награда за мир во 1986 година. За Шушани малку се знае, вклучувајќи го и неговото име.

Неговото потекло и целосна биографија се чуваат во строга тајност. На неговиот надгробен споменик во Монтевидео (каде починал) пишува: „Блажен е споменот на итриот рабин Шушани. Неговото раѓање и живот се запечатени во мистерија“. Текстот е напишан од Ели Визел, кој платил и за изградбата на споменикот.

Loading...

Нема специфична работна биографија за г-дин Шушани, но факт е дека тој им пренел огромен интелектуален капитал на своите студенти. Шушани се облекувал како скитник, но тој бил експерт во многу области на науката, математиката, филозофијата и особено се истакнувал во знаењето за Талмудот. Повеќето познати факти од неговиот живот се од записите и разговорите на неговите ученици.

 

 

The Poe Toaster

The Poe Toaster е прекар на мистериозен човек кој му се поклонил на Едгар Алан По со посета на неговиот гроб секоја година. Тој започнал необична традиција во 1949 година – сто години по смртта на Едгар Алан По и продолжил секоја година на роденденот на писателот, 19 јануари.

Википедија вели: „Во раните утрински часови на 19 јануари, фигура во црн костум, за кој се претпоставува дека е маж, со стап со сребрен врв, доаѓа во црквата Вестминстер, каде што се погребани гробиштата на По, и наздравува со коњак. Пред да замине, мистериозниот обожавател остави три црвени рози и половина шише коњак на гробот “.

Тој (или таа) носи црна капа и палто, покривајќи го лицето со шал. Неколку новинари и навивачи често се во готовност да го следат настанот. Никој не се обидел да се меша во неговата почит, ниту да му ја соблече маската, најверојатно поради почит кон неговата традиција.

Loading...

 

 

Г-ѓа Бабушка

При анализата на видеото за убиството на Ј. Кенеди, во 1963 година, е забележана мистериозна жена. Таа носела кафеаво палто и шал над главата. Поради таа шамија го добила прекарот Бабушка, затоа што го носи на сличен начин како и руските баби – бабушки. Видеото прикажува жена како држи нешто пред лицето – најверојатно камера. Таа се појавува во многу кадри од тие снимки. Дури и по пукањето, кога повеќето од луѓето го напуштиле местото на настанот, таа останала на место и продолжила со снимањето. Некое време подоцна, таа била видена како се упатува на исток, кон улицата Елм (во Далас). ФБИ побарал таа да се појави и да им ги даде своите снимки, што никогаш не ги направила.

Една жена по име Беверли Оливер се појавила во 1970 година и тврдела дека е госпоѓа Бабушка, но во нејзината приказна имало многу недоследности, па затоа се смета за измама. До денес никој не открил која е г-ѓа Бабушка, или што сторила на местото на злосторството. Уште необично е нејзиното одбивање да соработува и да обезбеди можни докази.

 

Loading...

 

Каспер Хаузер

На 26 мај 1828 година, на улиците на Нирнберг, Германија се појавило момче, тинејџер. Тој носело писмо, упатено до капетанот на 6-от коњички полк. Непознатиот автор на писмото вели дека на момчето му било дадено во притвор на 7 октомври 1812 година, кога сè уште било мало дете и дека никогаш не го пуштил да ја напушти куќата.

Тогаш момчето сакало да се приклучи на коњаницата, па според писмото, капетанот морал да го прими или да го обеси. Хаузер тврдел дека, колку што се сеќавал, целиот свој живот го поминал сам во темна, мала просторија (не поголема од еден кревет) и дека во него има само кревет од слама и дрвен коњ.

Според неговата приказна, првиот човек со кој имал контакт бил мистериозен човек кој го посетил наскоро откако бил ослободен, кој се погрижил момчето да не го види неговото лице. Според тогашните гласини, веројатно од 1829 година, Каспер Хаузер бил престолонаследник на Баден, роден на 29 септември 1812 година, кој починал еден месец подоцна.

Принцот веројатно бил заменет со бебе кое умирало, па се појавил во Нирнберг 16 години подоцна, како Каспер Хаузер. Починал од убодна рана во градите, што најверојатно си ја нанел на себе. Тој тврди дека бил ранет од човекот кој го чувал кога бил дете.

Loading...

Во 2002 година, Универзитетот во Минстер извршил ДНК анализа на клетките на неговата коса и тело, како и парчиња облека кои наводно му припаѓале на Хаузер. Примерокот бил спореден со ДНК сегментот на Астрид фон Медингер, кој е потомок на женската линија на Стефани де Бохарн, која би била мајка на Каспер, ако тој бил наследник на принцот од Баден.

Низите не биле идентични, но забележаната разлика не била доволно голема за да се исклучи врската, бидејќи таа разлика можела да биде предизвикана од мутација.

 

 

Loading...

Фулканели

Фулканели (1839 – 1953) е псевдоним на француски алхемичар и писател од крајот на 20 век, чиј идентитет сè уште не е познат. Неговиот лик и дело се покриени со превез на мистерија, што го направи културен феномен.

Една од многуте неверојатни приказни раскажува за тоа како неговиот верен студент Јуџин Канчели успешно претворил 100 грама олово во злато, користејќи мала количина на прашок што му ја дал неговиот учител.

Се верува дека германската разузнавачка служба Абвер, во зората на Втората светска војна, очигледно била во неуспешна потрага по Фулканели, поради неговото познавање на технологијата за нуклеарно оружје.

Фулканели се состанал со атомски физичар од Франција и му доставил конкретни информации во врска со технологијата за нуклеарно оружје и тврди дека нуклеарното оружје било користено против човештвото во далечното минато.

Loading...

Според Канчели (неговиот ученик), неговата последна средба со Фулканели се случила во 1953 година, неколку години по исчезнувањето на Фулканели, кога тој отпатувал за Шпанија и отишол во замок во планините за да се сретне со својот учител.

Канчелијците некогаш го познавале Фулканели како старец во осумдесеттите години, но за време на тој последен состанок, учителот бил човек на педесет години. Натпреварот бил краток и Фулканели повторно заминал без да остави траги. Во тој момент, Фулканели би имал 114 години.

 

 

Д. Б. Купер

Loading...

ДБ Купер или Дан Купер е псевдоним даден на познат пилот, кој на 24 ноември 1971 година, откако платил откуп од 200 000 американски долари, скокнал од задниот дел на Боинг 727, кој летал над планините Каскада (во Канада).

Купер не е виден оттогаш и не е познато дали го преживеал скокот. Во 1980 година, осумгодишно момче на бреговите на реката Колумбија (недалеку од планините Каскада) пронашло 5800 долари, во натопени сметки од 20 долари. Сериските броеви на банкнотите се совпаднале со оние снимени од парите за откуп на Купер, за да може полесно да се следи Купер подоцна.

Купер избегал скокајќи од задниот дел на авионот со падобран, па затоа властите донеле построги прописи за дизајнот на авионот, за да не се повтори. Покрај тоа, по овој настан, за прв пат биле инсталирани детектори за метал на аеродромите.

 

Loading...

 

Грофот од Сен Жермен

Грофот од Сен Жермен (наводно починал на 27 февруари 1784 година), бил дворјанин, авантурист, научник-аматер, пронаоѓач, виолинист, аматерски композитор и мистериозен господин. Тој исто така покажал афинитет кон алхемијата. Тој е познат како Дер Вудерман – Чудото на човекот. Тој бил човек чие потекло е непознато и исчезнал без трага. Хорас Валпол напиша за него во 1745 година:

„… следниот ден фатија необичен човек, наречен гроф на Сен Жермен. Тој беше таму две години, не сакаше да каже кој е и од каде е и не го кажува неговите вистинско име. Пее, свири виолина многу добро, компонира, за него говореа дека бил Шпанец, Италијанец, Полјак, дека има собрано големо богатство во Мексико, а потоа избегал во Цариград, да биде свештеник, виолинист, голем благородник. „Сигурен сум дека тој не е џентлмен, бидејќи кога остана овде, рече дека го зеле за да биде шпион”.

По неговата смрт, многу окултни организации го присвојувале како важна личност, дури и како божество. Неодамна се појавијале неколку луѓе кои тврдат дека се грофот од Сен Жермен.

 

 

Човек со железна маска

Човекот со железна маска (починал во ноември 1703 година) бил затвореник во бројни француски затвори (вклучувајќи ја и Бастилја) за време на владеењето на кралот Луј XIV. Вистинскиот идентитет на овој затвореник не е познат, бидејќи никој не го видел неговото лице, кое било под црна кадифена маска.

Различни варијанти на оваа приказна ја опишуваат маската како „железо“. Првите записи што го споменуваат овој затвореник се од 1669 година, кога министерот Луј XIV го предал затвореникот на управникот на затворот во Пинероло (денешна Италија).

Според писмото кое се однесувало на затвореникот, неговото име било Еустах Догер. Во писмото наменето за управникот на затворот стоело упатство да се подготви просторија со неколку врати, за никој да не може да прислушкува.

На затвореникот му било кажано дека ако разговара со некого за нешто друго освен за неговите основни потреби, тој ќе биде убиен. Управникот бил единствената личност во директна врска со него и му носел дневни оброци за храна.

По неговата смрт, сите негови предмети биле уништени. До денес никој не знае кој бил тој.

 

Loading...

 

Хил Перез

Хил Перез бил шпански војник, кој одеднаш се појавил во Мексико Сити на 26 октомври 1593 година. Тој носел униформа на чувар на Гувернерската палата на Филипините (тогаш шпанска колонија). Тој тврдел дека не знае како успеал да се појави во Мексико и дека бил на должност неколку моменти пред тоа, на стража пред палатата во Манила. Тој рекол дека гувернерот (Дон Гомез Перез Дасмарињас) штотуку бил убиен.

Два месеци подоцна, од Манила стигнале вести со брод. Стигна веста дека гувернерот е убиен и дека се проверени други аспекти од приказната на Перез. Сведоците потврдија дека Перез навистина бил на должност непосредно пред да пристигне во Мексико.

Еден од патниците од бродот го препознал Перез и се заколнал дека го видел во Манила на 23 октомври (три дена пред неговото пристигнување во Мексико). По овие настани, Перез се вратил во Манила, неговиот претходен живот, кој бил монотон сè до неговата смрт.

 

Loading...

 

Зелените деца од Вулпит

Зелените деца од Вулпит се две деца кои се појавиле во 12 век во селото Вулпит, на истокот од Англија. Двете деца биле брат и сестра и имале зелена кожа. Во сите други сегменти, нивниот изглед бил нормален. Зборувале непознат јазик и одбивале да јадат ништо друго освен мешунки од грав. Со текот на времето, нивната кожа ја изгубила својата зелена боја.

Кога научиле англиски, тие рекле дека потекнуваат од „Земјата на Свети Мартин“, каде владее мрак, бидејќи Сонцето не се издига високо над хоризонтот. Тие рекле дека го следат стадото на нивниот татко и дека ја следат реката на светлината, кога го слушнаа звукот на ѕвончето и се нашле во Вулпит. Некои необични теории инсистираат на тоа дека децата потекнуваат од паралелен универзум или од друга планета.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *