Најмалку 15 лица загинаа во поплавите на Хаити

Сподели со своите пријатели

Најмалку 15 лица загинаа, а осум се водат како исчезнати во поплавите и одроните на Хаити по обилните дождови, соопштија властите.

Loading...

Речиси 13.400 луѓе беа принудени да се евакуираат бидејќи стотици куќи низ земјата беа поплавени, а некои улици се претворија во реки, соопшти агенцијата за цивилна заштита, пренесува АП.

Повеќе од 7.400 семејства пријавиле штета, а властите се уште ги проценуваат ефектите од дождовите што го погодија Хаити во текот на викендот.

Обилните дождови предизвикаа значителна штета и на посевите во централниот дел на Хаити.

Премиерот Ариел Анри рече дека работи со локални и меѓународни организации за да им пружи помош на погодените од поплавите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ИТНА ЕВАКУАЦИЈА: Во авион откриен куфер полн со радиоакетивен материјал